Greig Seafood
GODT POSISJONERT: Cermaq er ifølge Grieg Seafood godt posisjonert til å ta over virksomheten i Canada og Finnmark. Foto: Grieg Seafood.
Kort fortalt

Grieg Seafood selger i Canada og Finnmark

Storsalg fra oppdrettsselskap - som skyter opp på børs.

Karoline Prytz Berset
17.07.2025

Grieg Seafood selger virksomheten i Finnmark og Canada til Cermaq ifølge en børsmelding torsdag morgen. 

Transaksjonen forventes å være gjennomført i løpet av fjerde kvartal 2025 og har en estimert verdi på 10,2 milliarder kroner. 

Fokus på Rogaland 
– Denne transaksjonen vil ruste både Grieg Seafood og regionene for fremtiden. Den gir oss mulighet til å konsentrere fokus og ressurser i Rogaland. Målet vårt er å fortsette å være en sterk aktør i utviklingen av bærekraftig havbruk i Norge, sier konsernsjef i Grieg Seafood, Nina Willumsen Grieg, i en pressemelding.

Grieg Seafood vil presentere sin reviderte strategi under selskapets kvartalspresentasjon 26. august, blir det opplyst i børsmeldinga

– Cermaq deler våre verdier om å drive oppdrett med lavest mulig miljøavtrykk og best mulig fiskevelferd, samt å respektere og bidra til lokalsamfunnene rundt anleggene. Jeg er trygg på at regionene er i de beste hender og at de vil fortsette å skape lokale verdier langt inn i fremtiden, sier Willumsen Grieg videre.

Opptur for aksjen på børs
Investorene svarte med å sende aksjekursen for Grieg Seafood opp. En drøy time etter handelen åpnet, var kursen opp over sju prosent til 77,15 kroner. 

Salget skjer etter at selskapet har forsøkt å kvitte seg med den kanadiske virksomheten over lenger tid. Før sommeren i fjor besluttet den kanadiske regjeringen å forby åpen oppdrett i British Columbia, med utfasing til 2029. 

Grieg Seafood har hatt virksomhet i Canada siden 2001 og i Finnmark siden 2006. 

Publisert: 17.07.2025 10:21

Sist oppdatert: 17.07.2025 10:21

Mer om