Jeremias Jansson foto Smart Craft
NY TOPPSJEF: Jeremias Jansson (bilde) blir ny toppsjef i Smartcraft fra nyåret. Gustav Line sluttet i stillingen tidligere i år. Foto: Smartcraft
Nytt

25 ansatte i Ålesund får ny sjef

Svenske tar over som konsernsjef i «utflytterselskap».

Marius Rosbach
06.10.2025

Programvareselskapet Smartcraft ansetter Jeremias Jansson som ny administrerende direktør, ifølge en pressemelding. 

Han kommer fra stillingen som «chief revenue officer» i Quinyx, og har over 25 års erfaring med programvaretjenester – omtalt som SaaS. Tidligere har svensken blant annet hatt flere topplederstillinger i Unit4. 

– Jeremias har bred erfaring med å skalere nordiske programvareplattformer i Europa, og har ledet store team og betydelige forretningsområder, opplyser hans nye arbeidsgiver. 

Jansson vil ha Stockholm som base og starter i jobben 5. januar neste år. 

Flyttet hovedkontoret fra Ålesund i 2022
Hovedkontoret til Smartcraft var i Ålesund fram til mai i 2022, da funksjonen ble flyttet til Hønefoss. 

Siden da har selskapet blitt betydelig flere, men det er fortsatt 25 ansatte som jobber i Ålesund.  

Selskapet har spesialisert seg på programvaretjenester til håndverkere, og vokst i høyt tempo de siste årene.

Bygd delvis på Ålesund-firma
«Utflytterselskapet» bygger delvis på selskapet System Konsult i Ålesund, som Bernt Ulstein og Jan Olav Sandnes startet opp på 1980-tallet.

Gründerne solgte i 2017 til det svenske investeringsfondet Valedo Partners, og samme år ble selskapet fusjonert med Bransjedata. Dermed oppstod Cordel Norge, som nå er en del av Smartcraft-konsernet.

Publisert: 06.10.2025 15:25

Sist oppdatert: 06.10.2025 15:25

Mer om