På overtid i meklingen sa partene ja til forslaget fra riksmekleren.
Det betyr et generelt tillegg på 2,25 kroner, og et ekstra tillegg for de lavest lønte på en krone per time. LO er fornøyd.
- Nå har Riksmekleren valgt å legge fram et forslag til en løsning med en ramme på en lønnsvekst på 2,7 prosent. Det var 0,1 prosentpoeng, eller 30 øre, unna vårt krav, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik på LOs nettsider.
- Mange av de gruppene som får lavlønnstillegg har også stått i front under pandemien. Det er mange som fortjener et lønnsløft, og som har stått på under denne krisen for at samfunnet skal gå rundt, sier hun.
– Det har vært svært tøffe forhandlinger. Alternativet til dette resultatet var en streik som ville gått hardt utover både bedriftene og jobbene til folk. Det er vi glad for at vi har unngått, sier NHO-sjef Ole Erik Almlid i en melding på NHOs nettsider.
I mellomoppgjøret forhandles det kun om lønn, og partene ble til slutt enige om en økonomisk ramme på 2,7 prosent. Denne rammen skal nå etterfølgende oppgjør forholde seg til.
Publisert: 11.04.2021 15:15
Sist oppdatert: 11.04.2021 15:33