Boligprodusentenes Forening forteller om et nytt kvartal uten bedring i boligbyggingsmarkedet i oppsummeringen av 1. kvartal 2026.
Antall solgte nye boliger er ned 17 prosent på landsbasis sammenlignet med første kvartal 2025 og tallet på igangsatte nye boliger er ned syv prosent.
Troen på en rask bedring er heller ikke stor.
– Norges Banks signaler om nye renteøkninger øker usikkerhet, og eventuelt økt rentenivå vil forsterke tilbakegangen i nyboligmarkedet ytterligere, sier administrerende direktør Lars Jacob Hiim i Boligprodusentense foreingi i en pressemelding.
Hordaland på topp
Mens tendensen i Oslo-området er den samme som på landsbasis skiller Hordaland seg ut som området med størst oppsving for bransjen.
Her økte salget av nye boliger med 18 prosent i første kvartal sammenlignet med første kvartal i fjor og antall igangsatte boliger med 36 prosent. (En igangsatt bolig er en bolig der det er gitt klarsignal for bygging, og ikke nødvendigvis startet bygging.)
Også tallene for siste 12 månedersperiode sammenlignet med forrige 12-månedersperiode viser oppsving i Hordaland. Nyboligsalget økte med 20 prosent, antall igangsettinger med 52 prosent.
Ned i Møre og Romsdal
I Møre og Romsdal er det 23 prosent nedgang i salget av nye boliger i første kvartal, til 173 boliger. I siste 12-måndersperioden er nedgangen én prosent, til 713 boliger.
Antal igangsatte boliger øker henholdsvis fire og ni prosent i kvartalet og siste 12-månedersperiode.
I Sogn og Fjordane ble det solgt 31 nye boliger i første kvartal (ned 33 prosent) og igangsatt 242 (opp seks prosent). I siste 12-månedersperiode ble det igangsatt 39 boliger (opp 27 prosent) og i siste 12-månedersperiode 163 boliger (ned 12 prosent).
Publisert: 23.04.2026 15:05
Sist oppdatert: 23.04.2026 15:05






