Stiftelsen Kjell Holm satser mer paa globale aksjer
STØTTE: Av prosjektene Stiftelsen Kjell Holm støtter er Atlanterhavsparken på Tueneset av de største, med en årlig bevilgning på en million kroner i fire år.
Nytt

Stiftelsen Kjell Holm satser mer på globale aksjer

Har gitt støtte for 152 millioner, og har plassert mer av de resterende 530 millionene i globale aksjer, obligasjoner og indeksnære fond.

01.07.2019
I en pressemelding fra Stiftelsen Kjell Holm blir det opplyst at stiftelsen har i løpet av 25 år støttet kulturelle og samfunnsgagnlige tiltak i Ålesund med mer enn 152 millioner kroner.
I fjor ga stiftelsen 6.58 millioner kroner i støtte til tiltak og prosjekter i Ålesund. Dette er en økning på cirka en million kroner fra 2017.

Jubileumsår

Av stiftelsens regnskap for 2018 går det frem at 4,05 millioner kroner av dette ble gitt i prosjektstøtte til lag og foreninger på bakgrunn av søknader. 263.000 kroner ble gitt i kulturstipend til talentfulle utøvere innen kultur og idrett, mens cirka 2,2 millioner kroner ble brukt til prosjekter stiftelsen selv har tatt initiativ til eller valgt å støtte.
- Stiftelsen er nå inne i et jubileumsår, der det er 100 år siden Kjell Holm ble født, og 25 år siden han grunnla stiftelsen som bærer hans navn. Da er det spesielt hyggelig å kunne oppsummere alt stiftelsen har bidratt med gjennom disse årene, sier styreleder Marianne Roald Ytterdal, i pressemeldingen.
Blant stiftelsens egne prosjekter i fjor, er støtten til Atlanterhavsparken på Tueneset det største, med en årlig bevilgning på en million kroner i fire år. Støtten er gitt til parkens utviklingsprosjekt «Visjon 2020».
I tillegg fortsatte stiftelsen med utgivelser i sin skriftserie, i fjor med to bøker. Den ene var om byggingen av bankskøyta «Storeggen av Aalesund» på Prestebrygga i Ålesund. Den andre var «Han fikk ingen rettssak – Historien om konsul Aksel Holm 1940-1947», skrevet av lokalhistoriker Kjell Skorgevik, som også er nestleder i stiftelsens styre.
Tema for boken er konsul Aksel Holms krigsopplevelser, og hans skjebne som mistenkt for landssvik etter krigen.

Forvalter 530 millioner kroner

I pressemeldingen blir det opplyst at styret har endret investeringsstrategi. Den nye strategien innebærer en sterkere satsing på globale aksjer, obligasjoner og indeksnære fond enn tidligere. Dette gir en risiko og verdiutvikling i takt med de globale konjunkturene.
Dette betyr at årsresultatene i stor grad vil følge den verdensøkonomiske utviklingen, som på slutten av fjoråret opplevde en urolig periode.
Det økonomiske resultatet av stiftelsens investeringer ble derfor på 1,4 millioner kroner, som var en nedgang på 43,3 millioner kroner fra året før.
Stiftelsens egenkapital utgjorde ved årsskiftet nærmere 530 millioner kroner.
- Stiftelsen Kjell Holm har et langsiktig perspektiv på sin virksomhet. Strategien vi har valgt vil gi avkastning i takt med utviklingen i verdensøkonomien, og det skal bidra til at stiftelsen kan oppfylle sitt formål også sett i en svært lang tidshorisont, sier Roald Ytterdal.
Den nye strategien gjør også at forvaltningskostnadene blir lavere, og i fjor reduserte stiftelsen sine totale administrasjonskostnader med 1,65 millioner kroner, sammenlignet med året før.

Skal skape liv og aktivitet

Den 13. august, som både er datoen Kjell Holm ble født og datoen da stiftelsen ble grunnlagt, vil «dobbeltjubileet» bli markert i Ålesund.
Dette vil skje blant annet gjennom en kirkekonsert, en festforestilling i Arbeiderforeningen og en konsert med rapperne Unge Ferrari og Isak Shorty på Terminalen. I tillegg vil det være andre arrangementer og hendelser i byen denne dagen, og disse vil bli nærmere annonsert.
- Vi håper stiftelsens arrangementer denne dagen skal skape aktivitet og liv i sentrum. Det er i Kjell Holms ånd, og vi håper det er noe ålesunderne vil sette pris på, sier Roald Ytterdal, i pressemeldingen.
Kjell Holm var styremedlem i stiftelsen de første årene, og han formulerte stiftelsens formålsparagraf om å støtte og utvikle kulturelle og samfunnsgagnlige tiltak i Ålesund.
- Dette er en rettesnor for alt vårt arbeid og for all støtte vi gir, både det som blir gitt på bakgrunn av søknader og det stiftelsens selv initierer, sier styreleder Marianne Roald Ytterdal.
Strategien vi har valgt vil gi avkastning i takt med utviklingen i verdensøkonomien

Publisert: 01.07.2019 16:52

Sist oppdatert: 10.02.2021 14:36