Argos Georgia foto ervik havfiske
FORLISTE: Britisk myndigheter med en foreløpig forkalring på hvorfor Argos Georgia forliste tildilgere i år. Foto: Ervik Havfiske.
Kort fortalt

Fikk ikke stengt døren

Britisk havarikommisjon med forklaring på Argos Georgia-forliset.

11.10.2024

13 av mannskapet omkom da fiskebåten Argos Georgia forliste i sydishavet i sommer. 14 overlevde. Ervik Havfiske-konsernet på Stadlandet er medeier i selskapet som eier den 54 meter lange fiskebåten.

Fiskeribladet skriver i dag at Storbritannias Maritime Accident Investigation Branch  (MAIB) har lagt frem en sikkerhetsoppdatering etter forliset. Ifølge oppdateringen viser etterforskningen at en dør på styrbord side av båten sakte gled ned i helt åpen posisjon. Det gjorde at store mengde vann trengte inn i fartøyet, og at mannskapet ikke greidde å få lukket den.

Robert Ervik i Ervik Havfiske-konsernet ønsket ikke å kommenter oppdateringen fra Maritime Accident Investigation Branch, ifølge Fiskeribladet.

Dette er de foreløpige rådene fra MAIB til rederier med lignende fartøy, skriver Fiskeribladet:

  • De må sørge for at det er gjort nødvendige evalueringer av sikkerhetsrisikoen av vanninntrengning.
  • At en utbedrer identifiserte svakheter for å redusere sjansen for at lukens mekanisme ikke holder.
  • I områder hvor det er sjanse for at vann trenger seg inn i andre områder, må det være tatt nødvendige grep for at dører inne i båten er lukket.
  • At mannskapet er informert om funnene og risikovurderingene, samt andre grep tatt for deres beskyttels

 

 

 

Publisert: 11.10.2024 15:03

Sist oppdatert: 11.10.2024 15:06

Mer om