Kort fortalt

Mowi handlar for 7,4 milliardar i Nova Sea

Kjøper seg opp i den største lakseoppdretteren i nord.

30.01.2025

(NPK-NTB): Noregs største lakseoppdrettar Mowi kjøper seg opp til ein eigardel på 95 prosent i Nova Sea. Mowi pungar ut med 7,4 milliardar kroner i oppkjøpet.

– Dette er ein strategisk viktig transaksjon for Mowi som vil vere ein katalysator for berekraftig vekst i Nord-Noreg. Vi skal vekse vidare igjennom verdikjeda og kjem til å satse endå meir på Nord-Noreg framover og skape fleire arbeidsplassar og stadig meir aktivitet, seier Mowi-sjef Ivan Vindheim i ei pressemelding.

I tillegg vil Mowi komme med eit frivillig kontanttilbod til aksjonærane som eig dei siste 5 prosentane av Nova Sea.

Nova Sea er Nord-Noregs største oppdrettsselskap med oppdrettsanlegg langs heile Helgelandskysten, og Mowi har vore minoritetsaksjonær sidan 1995.

Mowi vil saman med Nova Sea ha eit forventa slaktevolum på 157.000 tonn laks i Nord-Noreg i 2025, og dessutan 367.000 tonn samla for Noreg og 572.000 tonn på verdsbasis.

Transaksjonen er avhengig av Konkurransetilsynets godkjenning, og Mowi forventar at den blir gjennomført ein gong i andre halvår 2025.

(©NPK)

Publisert: 30.01.2025 08:50

Sist oppdatert: 30.01.2025 08:50

Mer om