Kristine Stokke Hoddevik foto xlent
DAGLIG LEDER: It-konsulentselskapet Xlent startet opp i Ålesund i 2022 og drifta blir ledet av Kristine Hoddevik. Foto: Xlent
Kort fortalt

Ny vekst og snudde minus til pluss

Ålesund-konsulenter på rett vei etter fjoråret.

Marius Rosbach
23.02.2026

It-konsulentselskapet Xlent Ålesund hadde et godt fjorår sammenlignet med de to foregående årene. Det kommer fram i selskapet sitt ferske årsregnskap for 2025. 

Omsetningen gjorde et hopp fra sju til nesten ni millioner kroner. Samtidig kunne selskapet vise til et overskudd før skatt – etter å ha levert minusår i 2023 og 2024 (se tabell under).

Xlent Ålesund AS  
Tal i mill. kroner20252024
Driftsinntekt8,97
Driftsresultat0,4-0,5
Resultat før skatt0,2-0,6

I årsmeldinga blir det påpekt at egenkapitalen er negativ med rundt 2,2 millioner kroner, og at selskapet regner med behov for ytterligere finansiering framover. 

Xlent Norge Holding har stilt seg villig til å dekke finansiering ved behov, og det er budsjettert med et positivt resultat for 2026. 

Selskapet som er eid av svenske Xlent AB, startet opp i Ålesund i løpet av 2022, og ledes av Kristine Hoddevik. It-konsulentselskapet tilbyr blant annet tjenester innen CRM, IT-arkitektur, systemutvikling og CMS-løsninger, med spisskompetanse innen Microsoft Dynamics 365 og HubSpot.

Publisert: 23.02.2026 15:28

Sist oppdatert: 23.02.2026 15:28

Mer om