Lakseoppdretterne i Atlantic Sapphire fikk på plass et lån på 35 millioner dollar – eller om lag 344 millioner kroner, ifølge ei børsmelding tidlig onsdag.
Selskapet som driver med landbasert lakseoppdrett ved Miami i Florida, har tidligere varslet om planene for en emisjon for lånet.
Etter utløpet av søknadsperioden har styret besluttet å betinget tildele andeler i lånet på omtrent 35 millioner dollar, blir det opplyst i børsmeldinga.
Storaksjonærer stilte opp
Lånet er et såkalt konvertibelt lån, som betyr at det senere kan gjøres om til aksjer.
Om interessen for å være med var lunken, hadde selskapet allerede sikret seg at flere storaksjonærer garanterte for at lånet blir gitt.
Nordlaks Holding har tegnet seg for et lånebeløp på 11,4 millioner dollar, og det samme gjorde amerikanske Condire Management. Petter Stordalens Strawberry Capital tegnet seg for 3,4 millioner dollar.
Atlantic Sapphire har hovedkontoradresse i Vestnes og hadde opprinnelig storaksjonærer fra Nordvestlandet. En rekke kapitalutvidelser har vannet ut deres eierandel kraftig.
Selskapet har hatt en rekke problemer med drift og utbygging, som gjør at det ligger langt etter sine opprinnelige fremdriftsplaner.
Det nye lånet skal blant annet innfri eldre lån og finansiere tiltak for å nå full kapasitet i første byggetrinn.
Publisert: 17.09.2025 09:11
Sist oppdatert: 17.09.2025 09:14






