Vestlandske skal bygge om to ferjer til nullutslippsdrift for å trafikkere Geirangerfjorden. Målet er å ha ferjene MF Jotunheim og MF Hjørungavåg klare til sesongstart neste år, skriver selskapet i en pressemelding.
Kommersiell leder Linn Runa Schnell Kvalvåg forteller at selskapet er i sluttforhandlinger med verft om oppdraget. En avtale er trolig klar i løpet av kort tid.
Får store batteripakker om bord
De to ferjene som skal bygges om til batteridrift, er MF Hjørungavåg som bygd i 1990, og MF Jotunheim som er bygd i 1978. Prosjektet får støtte fra Enova.
Ferjene skal utrustes med store batteripakker om bord på til sammen 17 kilowattimer. Det skal redusere utslippene sammenlignet med dagens drift. Samtidig skal det gi tilstrekkelig kapasitet for ordinær batteridrift i området hvor det er begrenset tilgang på strøm.
– Nullutslippsdrift og større kapasitet gir mer effektiv drift og en bedre totalopplevelse om bord. Dette er viktig for reiselivet, men også for helheten i området, uttaler daglig leder Øystein Meek i Vestlandske i meldinga.
Kjøpte ferje tidligere i år
Vestlandske har de siste par årene trafikkert verdensarvfjorden i konkurranse med The Fjords.
Nett No får opplyst at MF Hjørungavåg ble kjøpt inn tidligere i år. MF Jotunheim seilte med MF Skånevik på ruta mellom Hellesylt og Geiranger i sommer. Sistnevnte skal etter planen tas ut av drift.
Selskapet har også inngått et langsiktig samarbeid med Norway’s Best, som er en av Norges største reiselivsaktører. De skal stå for salg og markedsføring.
Overskudd i første sesong
Vestlandske har de siste par årene trafikkert verdensarvfjorden i konkurranse med The Fjords.
Regnskapet for 2024 som var første driftsår på fjorden, viste en omsetning på over 25 millioner kroner. Det ble også et overskudd før skatt på knappe 1,6 millioner (se tabell under).
Schnell Kvalvåg vil ikke være konkret på regnskapstallene for i år, men påpeker at de har høstet gode erfaringer på verdensarvfjorden.
– Vi er også veldig godt fornøyd med samarbeidet med Norway’s Best. De har en god kundebase noe som vi ser på som veldig positivt, sier hun.
Selskapet er en av Norges største reiselivsaktører, og står for salg og markedsføring.
Les også
| Vestlandske Trafikk AS | ||
| Tal i mill. kroner | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekt | 25,6 | 1,5 |
| Driftsresultat | 1,9 | 0 |
| Resultat før skatt | 1,6 | 0 |
Publisert: 14.11.2025 11:04
Sist oppdatert: 14.11.2025 13:15






