Inger Johanne Langeland Are Prytz Berset foto Ogne
ARRANGØRER: Inger Johanne Langeland og Are Prytz Berset startet Moakonferansen i 2013. Begge er blant annet eiendomsinvestorer, med base på Moa. Foto: Ogne Øyehaug
Nytt

Etterlyser ny boligpolitikk i Ålesund

– Vi må ha en boligpolitikk som fremmer leiligheter og flermannsboliger på en helt annen måte enn tidligere, sier arrangørene av Moakonferansen.

27.10.2025

Misforholdet mellom eneboliger og leiligheter/flermannsboliger i boligmarkedet er ett av temaene på Moakonferansen 30. oktober.

Konferansen arrangeres annethvert år, og for to år siden sto sentrumsutvikling og Ålesund kommunes forhold til næringslivet på timeplanen.

I år håper Inger Johanne Langeland og Are Prytz Berset å utløse en debatt om hvordan Ålesund kommune kan bidra til å få bygget boliger som er tilpasset at det blir flere eldre, at flere bor alene og at eneboliger er blitt for dyre for mange. 

Les programmet her (ekstern lenke)

Legger frem analyse
Kåre Elnan er leder for markedsinnsikt i Prognosenteret og kommer til konferansen for å gi sin vurdering av hva som er utfordringer og muligheter i Ålesundregionen.

Til Nett No peker han på en utfordring med en ubalanse i markedet mellom eneboliger og mindre boliger:

 At eldre blir boende alene i store boliger som er mer tungvinte å bo i enn nye moderne leiligheter. Det forkorter tiden de kan bo i eget hjem, som i sin tur betyr økte kostnader for kommunen.

Byutvikling
Moakonferansen ble arrangert første gang i 2013.

– Det skjer en sentralisering mot store byregioner, og der kampen står om hvordan man skal tiltrekke seg kompetanse framover. Dette er den store utfordringen også for Ålesund-regionen, og vi ønsker at vi sammen kan bidra til å løfte regionen, sa Langeland og Prytz Berset i et intervju med Nett No i 2017.

Publisert: 27.10.2025 05:00

Sist oppdatert: 27.10.2025 16:00

Mer om