- Takket være en historisk høy eksportverdi i september har vi lagt bak oss tidenes beste tredje kvartal. Denne gang er det så å si ingen valutaeffekt fra en svak norsk krone, siden vi sammenligner med samme periode i fjor. Det er høye volum for laks, ørret, makrell og reker som drar opp eksportverdien, sier administrerende direktør i Norges sjømatråd, Christian Chramer i en pressemelding.
Sjømateksporten i september var på 16,7 milliarder kroner. Bare i oktober i fjor har eksportverdien i vært høyere i en enkeltmåned.
I tredje kvartal økte eksporten med fem prosent sammenlignet med tredje kvartal i fjor.
Hittil i år er sjømateksporten opp en prosent, til 124,7 milliarder kroner.
Oppdrett kompenserer for kvotekutt
Det er oppdrettsnæringen som sikrer at verdien av fiskeeksporten har vokst så langt i år.
- 2024 har vært preget av kvotereduksjoner for sild, kongekrabbe, makrell og torsk. Det er et viktig og nødvendig grep for å sikre fortsatt bærekraftige fiskebestander, men har naturlig nok gitt oss lavere eksportvolum. Når den totale verdien av sjømateksporten likevel øker i tredje kvartal, skyldes det at fisk fra havbruk kompenserer for kvotefallet, sierr Chramer.
Les også
Oppdrettstorsk over 50 prosent
I september sto oppdrettstorsk for 52 prosent av den totale eksporten av fersk torsk, som var på totalt 94 millioner krone. For hele tredje kvartal var andelen 41 prosent av eksportverdien for fersk torsk.
Forrige gang torskeoppdretterne var i nærheten av noe lignende var i 2010. Da utgjorde oppdrettstorsk 38 prosent av verdien av eksporten av fersk torsk.
Publisert: 03.10.2024 07:51
Sist oppdatert: 03.10.2024 07:52