Tesla på Digerneset foto Ogne
FALL: Tesla er ett av de få mest populære bilmerkene som har har nedgang i det registrert nybilsalget i årets to første måneder etter på ha vært på topp i fjor. Arkivfoto: Ogne Øyehaug
Nytt

Opptur for bilforhandlerne

Nordvestlandet øker mer enn landsgjennomsnittet.

04.03.2025

Nybilsalget på Sunnmøre har økt 81,4 prosent i året to første måneder sammenlignet med samme periode i fjor. 

Landsgjennomsnittet er en økning på 55 prosent.

Dette er motsatt av hva som var tilfelle i fjor, da nedgangen i bilsalget på Sunnmøre var større enn enn landsgjennomsnittet.

Også varebilsalget øker mer på Sunnmøre (33 prosent) enn landsgjennomsnittet (to prosent), viser salgsstatistikken fra Opplysningsrådet for veitrafikken.

Tesla-nedgang
Statistikken viser antall nye registrerte biler i januar og februar, ikke antall biler som er det er signert kjøpskontrakt på.

Eventuelle negative reaksjoner på Tesla-sjef Elon Musk sin inntreden i amerikansk politikk som støttespiller for president Donald Trump, kommer derfor ikke til syne i denne statistikken. 

Tesla faller likevel på statistikken, etter å ha vært Norges og Sunnmøres mest solgte merke i fjor.  Av de ti mest solgte bilmerkene på Sunnmøre er det bare Tesla og Hyundai som har redusert salg i årets to første måneder. 

Det mest populære merket, Volkswagen, økte også mest - fra 11 til 88 biler - en økning på 700 prosent.

Normalår
«Nybilsalget så langt i år tyder på økt økonomisk optimisme, og flere realiserer nybil-drømmen som har stått på vent. Registreringstallene peker mot en normalisering etter to år med lavt nybilsalg», skriver Opplysningsrådet for veitrafikken i sin pressemelding og nybilsalget per februar.

2025 ligger imidlertid ikke an til på bli et nytt rekordår.

– Selv om økningen i registreringstakten ser lovende ut, er vi fortsatt bare på vei mot et normalnivå på om lag 140.000- 150.000 biler, sier direktør Øyvind Solberg Thorsen i Opplysningsrådet for veitrafikken i pressemelding.

Publisert: 04.03.2025 05:00

Sist oppdatert: 03.03.2025 21:32

Mer om