Marit Selstad Hans Petter Selstad foto Ogne
MÅLØY: Salgs- og markedssjef Marit Selstad og konsernsjef Hans-Petter Selstad i Måløy-konsernet fortsatte veksten i fjor. Foto: Ogne Øyehaug
Nytt

Selstad økte inntektene og holdt lønnsomheten

Fornøyd med bedring tross lakseskatt, usikkerhet rundt kvotemelding og økte kostnader.

Marius Rosbach
05.08.2024

Selstad-konsernet fortsatte å vokse i 2023. Omsetningen i fjor endte på 1182 millioner – en økning på rundt 150 millioner fra året før, ifølge en pressemelding fra Måløy-konsernet.

Lønnsomheten i selve drifta økte også – med et ebitda-resultat (driftsresultat før av- og nedskrivinger) på 115 millioner – opp fra knappe 83 millioner i 2022.

Resultat før skatt økte kun marginalt (se tabell under).

Selstad (konsern)
Årsresultat (i mill kr)20232022
Driftsinntekter 1182,11.033,5
Ebitda (før av- og nedskrivinger)115,382,7
Resultat før skatt20,920,1

– En solid innsats fra våre omstillingsdyktige ansatte ligger bak resultatet, uttaler administrerende direktør Hans Petter Selstad i meldinga.

Det blir pekt på at grunnrenteskatt og usikkerhet om kvotemeldinga for fiskeriet, ga utfordringer i fjor.

– Som så mange andre så har vi opplevd en økning i kostnadene den siste tiden og det påvirker selvklart resultatet, legger Selstad til.

Ble flere ansatte i fjor
Selstad-konsernet selger utstyr og løsninger som til fiskeri- og oppdrettsbransjen, som oppdrettsmerder, tau og sikkerhetsutstyr.

Hovedkontoret ligger i Måløy, og antall ansatte økte fra 199 til 205 i løpt av fjoråret.

Hans Petter Selstad forteller at de har mål om videre vekst. Blant annet jobber de med å utvikle nye løsninger til fiskeri og havbruk – og har flere forsknings- og utviklingsprosjekt på gang.

Åpnet sin 5. servicestasjon
I løpet av 2023 ble det gjort store investeringer, skriver Selstad i meldinga.

Blant annet har de åpnet en ny servicestasjon i Sørreisa i Troms. Det er konsernets 5. servicestasjon for akvakultur i Norge, og har fått en god mottakelse etter at dørene åpnet, ifølge selskapet.

I fjor ble det også ekstra oppmerksomhet om utvikling av nye produkt til oppdrettsbransjen. Selstad har blant annet produsert og levert sine første poser til dypdrift.

– Dette er en spennende utvikling som vi følger tett, og er fornøyde med de første leveransene, sier toppsjefen.

Publisert: 05.08.2024 13:26

Sist oppdatert: 05.08.2024 16:33

Mer om