Torskeoppdrettsselskapet Ode investerer nå i en ny type nedsenkbare merder. Det skal være de første av denne typen merder i verden som blir tatt i bruk i kommersiell torskeoppdrett, opplyser selskapet i en pressemelding.
De fire første merdene som blir kalla Nautilus, blir installert ved Alida-anlegget til Ode i Voldsfjorden. Det vil skje i løpet av andre og tredje kvartal i år, ifølge selskapet.
Leverandøren er Akva Group som har base i Rogaland.

Gir oppdretteren bedre kontroll
Erfaringer fra lakseoppdrett og tidligere forsøk med nedsenkbare merder for torsk viser svært positive resultater, ifølge selskapet.
– Torsk er en naturlig dypvannsfisk som trives best under overflaten, i kaldt og stabilt vann. Ved å senke merdene kan Ode tilby bedre forhold, forbedre fiskevelferden og sikre økt vekst og kvalitet året rundt, heter det i meldinga.
Teknologien gir fordeler ved at oppdretteren har bedre kontroll på lysforhold, temperatur og vannkvalitet – som alle er kritiske faktorer vekst og fiskevelferd.
Vil vurdere bruk ved flere anlegg
Ode-sjef Ola Kvalheim forteller at oppdrettsselskapet vil ta i bruk løsningen på flere anlegg, om de når prestasjonsmålene sine.
– Dette kan også representere et skifte i hvilke lokaliteter og områder som er optimale for torskeoppdrett, uttaler Kvalheim i meldinga.
I dag har Ode seks anlegg for torskeoppdrett og har eget slakteri på Vartdal i Ørsta. Selskapet fikk nylig nei til å utvide med et nytt anlegg i Voldafjorden.
Publisert: 05.05.2025 13:44
Sist oppdatert: 05.05.2025 13:45






