Gründerne Svein Erik Haugmo og Erik Fuglseth i Molde satser på olje, men det er ikke det sorte gullet de kapitaliserer på.
I 2013 startet Haugmo og Fuglseth verifiseringsbedriften Orivo AS. I 2024 passerte selskapet 10 millioner kroner i omsetning og la ytterligere to millioner kroner til på topplinja i 2025. En vekst på over 20 prosent i fjor - innen en nisje i fiskeoljemarkedet.
– 2025 var et bra år med jevn vekst i USA og Kina, som utgjør over 50 prosent av omsetningen vår. Vi økte egentlig over hele fjøla. Vi er også i markedet i Sør-Amerika og Europa, og fikk vår første kunde i Mellom- Amerika og Thailand i fjor. Vi har hatt en ansatt ved kontoret i Shanghai i to år allerede, og skal ansette flere i Kina i 2026, sier daglig leder Svein Erik Haugmo til Nett No.
– Vi utvider også andre plasser på salg, og i fjor ble vi to flere i Molde på teknisk og marketing. Nå er vi totalt 10 ansatte. Vi har større ambisjoner og ønsker på sikt, og mener vi så vidt skraper i overflaten på et et stort felt som har et utall muligheter i seg, legger han til.
Dokumentasjon
Han har mastergrad i bioteknologi, mens medgründer og teknologidirektør Erik Fuglseth har doktorgrad i organisk kjemi.
I kjappe trekk finner du Orivo-logoen deres på kosttilskudd-produkt, der Molde-bedriften har verifisert at varen inneholder den omega3-oljen emballasjen forteller om. Det kan være alt fra laks til krill, skrei og annet.
For det er dette som ligger i kjernefeltet til en verifiseringsbedrift. Dokumentere innholdets opprinnelse og ekthet.
– Våre kunder er de som lager kosttilskudd. Vi tar jevnlige tester for å dokumentere at det som står på produktet stemmer. Vi er i en nisje. De fleste forbrukere er trolig ikke beviste på at Omega-3 kommer fra en spesiell plass. Vår verifisering sier noe om produktets innhold, men det dokumenterer mest hvor det kommer fra. Våre tester garanterer at råvarene er så eksklusive som det står at de er, og at kunden får det de betaler for. Dette blir bare viktigere og viktigere, for i enkelte deler av denne bransjen er det en del grums, sier Haugmo videre.
| Orivo AS | ||
| Tal i mill. kroner | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekt | 10,0 | 8,7 |
| Driftsresultat | 0,3 | 1,8 |
| Resultat før skatt | 0,3 | 1,8 |
Høy betalingsvilje
Fra å ha sitt laboratorie i Molde, har Orivo også samarbeid med laboratorium andre plasser på globusen.
– En del kunder tenker at Omega-3 er sunt og bra, og ikke så mye over hvor fiskeoljen kommer fra. Andre er opptatt av at råstoffene i hundematen kommer fra for eksempel laks. I USA skal det gjerne være villaks fra Alaska fordi det gjør pelsen blankere. I dette markedet er det mye juks. Forbrukerbehovet er stort og tilgangen på olje fra villaks liten. I det krysningspunktet kan forbruker bli lurt. Der har vi i enkelte produkt funnet opp mot 80 prosent feilvare i forhold til det som står på pakken, sier den daglige lederen videre.
– Dyrefor er en betydelig del av omsetningen. Det er ikke like stort globalt, men for oss er det for eksempel Alaskaoljen som gir behov for våre tjenester i et high end-marked. I USA er dette kommet lengre enn resten av verden. Det var også en trend under covid å skaffe seg hund. Kosttilskuddmarkedet for mennesker er mye større, men betalingsviljen for dyr er ikke noe mindre. Eierne vil det beste for hunden og katten sin. Dette er et marked som vokser hurtig, fullfører han.
Svein Erik Haugmo eier 21,97 prosent av aksjene gjennom Nysnø AS. Medgründer Erik Fuglseth sitter på 18,65 prosent eierandel, mens Alsco Industri AS har 14,11 prosent av aksjene. Fjerde største aksjonær er Geir Tommy Keiseraas gjennom GTK Invest AS med 7 prosent.

Store internasjonalt
Orivo er en engelsk forkortelse for det mer fortellende origin verification of omega-3. Du finner den på rundt 150 produkt foreløpig. Derav norske Noromega, men også verdens største på krilloljeprodukter i kinesiske Function.
Det Molde-baserte selskapet vokser jevnt og trutt, og tilstedeværelsen i markedet gjør at de spiser til seg nye deler av det.
- Vi er ikke helt der enda at navnet vårt selger seg selv. Covid og veksten i netthandel var positiv for oss. Om du kjøper kosttilskudd på nett har du mye mer tilgang til informasjon om produktet enn i butikk. Vi er en veldig stor del av den informasjonsflyten. I Kina er det mye livestreaming av produktene. Der er vi har vi vår bolk med omtale. Dette er et marked med lav forbrukertillit. Faren for kjøp av kopiprodukt er høy. Derfor er bevis på ekthet viktig for folk, og kinesere er glade i utenlandske produkt. Der kommer vi inn og dokumenterer, forteller Haugmo.
Han mener markedet har utallige muligheter for de tjenester Orivo tilbyr.
– Vi har foreløpig bare skrapa i overflaten med verifisering av kosttilskudd. Det er egentlig bare fantasien som setter grenser for hva folk verden rundt vil ha dokumentert opprinnelsen fra. Det handler om å ha rigget teknologien til det, og være etablert i markedet, sier Haugmo.
Publisert: 16.01.2026 05:00
Sist oppdatert: 29.07.2026 19:48






