Vil ha nye GIEK ut av Oslo
GIEK-DISKUSJON: I samband med at GIEK og Eksportkreditt skal slåast saman, er det oppstått diskusjon om lokalisering. Fredric Holen Bjørdal meiner fleire kontor langs kysten bør vurderast. 
Nytt

Vil ha «nye» GIEK ut av Oslo

Fredric Holen Bjørdal (Ap) vil vurdere fleire kontor langs kysten og meiner Ålesund er openberr kandidat.

Marius Rosbach
08.01.2021
I eit intervju med fredag tek stortingsrepresentant Fredric Holen Bjørdal (Ap) frå Ørsta til orde for ein desentralisert struktur for eit samanslått GIEK (Garantiinstituttet for eksportkreditt) og Eksportkreditt Norge.
Han påpeiker at partiet ikkje har konkludert i saka, men meiner sjølv det kan vere fornuftig med fleire kontor langs kysten for å sikre betre lokal forankring. Då meiner han Ålesund er ein openberr kandidat.
– Her finst både kompetanse og verdiskaping opparbeida ghjennom mange år. Denne kompetansen finst sjølvsagt også andre stader, så om ein først skal desentralisere, er det nok lurt å vurdere å spreie kontora på fleire lokalitetar langs kysten, seier han til Skipsrevyen.

Nybø visar vidare til styret

Ap-politikaren har også stilt eit til næringsminister Iselin Nybø, der han spør om ho vil ta initiativ til eit slikt grep.
Statsråden har på tilsvarande spørsmål allereie vist til at interimstyret er dei som skal vurdere saka, og svara det same til Skipsrevyen.
Styreleiar Morten Støver har sjølv at det er for tidleg å svare på spørsmålet om lokalisering, men har fått ei klar anbefaling om at hovudkontoret må ligge i Oslo.

Også Senterpartiet vil desentralisere

Det var Stig Remøy som drog opp debatten i en i Sunnmørsposten. Her åtvarar han om at ei sentralisering av dei store forretningsbankane har gjort behovet større for tettare kontakt mellom næringslivet og verkemiddelapparatet.
Også Senterpartiet har kasta seg inn i diskusjonen og ha sagt dei vil gjere spørsmålet .
I eit skriv mellom anna stortingspolitikar Jenny Klinge at partiet meiner det er rett å desentralisere etaten, på linje med Innovasjon Norge.

Meir om saka:



Synspunkt:



Publisert: 08.01.2021 09:22

Sist oppdatert: 29.03.2021 10:12