23. april blir Kongsberg Maritime et eget børsnotert selskap, mens forsvars- og teknologiselskapene Kongsberg Defence & Aerospace, Kongsberg Digital og Kongsberg Discovery, blir igjen i Kongsberg Gruppen.
Våpenproduksjonen regnes som strategisk viktig, som var utgangspunktet for at staten kom inn som majoritetseier med 50,004 prosent av aksjene.
Utskillelsen av Kongsberg Maritime «vil synliggjøre den strategiske viktigheten» av også denne delen av virksomheten. Det sier påtroppende finansdirektør i Kongsberg Maritime, Mette Toft Bjørgen, til Nett No.
Bjørgen vil ikke kommenter hva staten bør og vil gjøre med eierandelen i Kongsberg Maritime, men viser til pressemeldingen som ble sendt ut da delingsplanen ble kjent.
Der støttet regjeringen delingen av Kongsberg Gruppen i to selskap og skrev også at «Statens eierandel i selskapene vil ikke endres som et resultat av fisjonen».
Venter vekst på begge områder
Bjørgen går fra stillingen som finansdirektør i Kongsberg Gruppen til finansdirektør i Kongsberg Maritime.
Denne uken besøkte hun Sparebanken Møre sin investorkonferanse Børs og Bacalao.
I sin presentasjon pekte hun på to faktorer som hun mener forklarer hvorfor både virksomheten som blir igjen i Kongsberg Gruppen og Kongsberg Maritime, vil vokse fremover.
Økt internasjonal spenning gir opprusting. På 2030-tallet ligger det an til at Europas investeringer i forsvar kommer til å bli større enn USA sine.
En aldrende skipsflåte internasjonalt, strengere krav og ny teknologi vil øke etterspørselen, både etter nybygg og oppgraderinger. Det vil gi muligheter for vekst for en maritim utstyr-, design- og teknologileverandør som Kongsberg Maritime.

Økte muligheter
Johnny Aarseth sitter i ledergruppen i Kongsberg Maritime sammen med Bjørgen. Han er også selskapet øverste leder på Nordvestlandet.
I regionen jobber om lag 1.100 av Kongsberg Maritime sine rundt 8.000 ansatte. De er fordelt på anlegg og kontor på Longva, i Brattvåg, Ålesund, Hjørungavåg og Ulstein.
Ingen trenger å vere redde for å miste jobben av at Kongsberg Maritime blir skilt ut som et eget selskap. Tvert i mot vil delingen gjøre det lettere for Kongsberg Maritime å nå den veksten selskapet sikter mot, sa Aarseth til Nett No da delingsplanen ble kjent.
Publisert: 13.03.2026 14:29
Sist oppdatert: 13.03.2026 16:51






