Frp foreslår å kutte 50 prosent av pengene til Innovasjon Norge i sitt alternative statsbudsjett, skriver E24.
Målet på sikt er å legge ned det statlige selskapet, og grepet med kutt i virkemiddelapparatet vil ifølge partiet gi en innsparing på 9,8 milliarder.
– Vi mener at hvis vi skal klare å utvikle et konkurransedyktig næringsliv i Norge, så kan vi ikke bygge det på statlige steroider, sier finanspolitisk talsperson Hans Andreas Limi til avisa.
I sitt budsjett vil Frp kutte skatter og avgifter, finansiert gjennom store kutt i offentlig sektor. Partiet justerer ned formuesskatten og foreslår å kjøpe flere klimakvoter, men å kutte i klimasatsinger som Co₂-avgiften.
Det blir også lagt inn 100 millioner til oppstart av Stad skipstunnel, går det fram av budsjettforslaget (ekstern lenke).
Publisert: 28.11.2025 11:14
Sist oppdatert: 28.11.2025 11:14






