– Ambisjonen er å bygge et av Nordens fremste venturemiljøer, og vi syns det er spennende å gjøre fra Vestlandet, sier Hilde Støle Pettersen som er «managing partner i Momentum til Nett No.
Det Bergen-baserte investeringsselskapet går inn i grønne, såkalte seed-selskaper, altså oppstartselskaper som typisk har begynt å generere de første inntektene.
– Vi har ikke noe øremerking av investeringsmidler til Vestlandet, men heldigvis finner vi ganske mye spennende her.
Tre fond
Selv om venturekapital-miljøet er mye større i Oslo, har Momentum hatt stor suksess de siste årene.
– Vi har tre fond oppe og står nå som vi forvalter. I fond to var seks av tolv selskaper på Vestlandet, sier Pettersen.
Hun forteller at de fokuserer mye på havnæringene, og at det finnes mange muligheter innen shipping, fiskeri og akvakultur.
Hun trekker også frem olje og gass som et viktig kompetanseområde i regionen.
– Nå investerer ikke vi i olje og gass, men vi ser at det er veldig mye kompetanse fra den bransjen som nå for eksempel vrir seg over på grønnere næringer.
Heller et nasjonalt problem
Momentum sin første investering i 2015 ga fort mersmak for Pettersen og resten av teamet.
– Det er så mye man får gjort på kort tid når man bygger fra null.
Selv om det kun finnes to andre venturefond som Momentum i Bergen (Sarsia og det nyetablerte Tidligfasefondet Vestland), ser ikke Pettersen nødvendigvis på det som et problem at bransjen er større på Østlandet.
Hun peker heller på at det totale investeringsnivået i tidligfase er et nasjonalt problem, enn et regionalt.
Investerer minst i Europa
– Det er alt for lite kapital i Norge til tidligfase, det må vi slå fast, sier Pettersen.
Hun forteller at i Sverige er offentlig kapital til tidligfase omtrent ni ganger større, ifølge tall fra 2023. Avstanden til Danmark er enda større.
– Hvis du tenker at Norge er et land som har et veldig stort behov for å omstille seg og endre hele næringsstrukturen, og det begynner det å haste - så er vi blant de landene i Europa som investerer minst i venture per innbygger. Det er et kjempestort problem.
Gitt dagens situasjon syns hun det likevel er positive utviklingstrekk i Bergen.
Startet som konsulent
Veien inn i venturekapitalbransjen var litt tilfeldig for Pettersen. Etter å ha studert økonomi i Toulouse og etter hvert på NHH i Bergen, begynte hun som konsulent i BCG og tenkte at hun videre skulle jobbe med strategi.
– Men så handler det om folk dette her. Jeg traff to karer som akkurat hadde startet opp Momentum, som den gang var et konsulentselskap.
Hun forteller likevel at det hele tiden var en tanke om å ha med seg kapital i verktøykassen.
– Lang historie kort, så begynte vi å gjøre et par supertidlige investeringer tilbake i 2015, konkret i frisørkjeden Cutters og rengjøringstjenesten Freska. De gikk begge veldig bra.
Troen på Bergen
Pettersen forteller at man så smått begynner å få noen suksesshistorier i gründermiljøet i Bergen, som ofte er det som skal til for å få hjulet til å spinne.
– Optimeering Aqua for eksempel, som ble solgt her i sommer, og Noteless, som Finansavisen skrev om i forrige uke, er kjempegode eksempler på ting som kan bygges herfra, sier hun.
– Vårt eget porteføljeselskap 7Analytics er et annet godt eksempel. Vi har også flere lokale selskaper langs kysten i kikkerten for nye investeringer fra vårt nyeste fond.
Optimeering Aqua, som leverer optimeringsløsninger til havbruksbransjen, ble kjøpt opp av Trondheim-baserte Optoscale i august. Noteless bruker AI til å effektivisere journalføring for leger, og ble verdsatt til 600 millioner kroner i siste kapitalinnhentingsrunde. 7Analytics leverer avansert flom-modellering for økt forståelse av klimarisiko og mer robuste samfunn i møtet med klimaendringene.
– Jeg syns egentlig det skjer ganske mye spennende her.
Publisert: 25.09.2025 10:44
Sist oppdatert: 25.09.2025 23:35






