Audun Marak 1
IKKE FORNØYD: Endringen fra finansdepartementet har vært diskutert tidligere og ble kunngjort fredag. Det faller ikke i god jord hos Audun Maråk i Fiskebåt. Foto: Ogne Øyehaug
Nytt

Fiskebåt: - Regjeringen gjør vondt verre

Bransjeorganisasjonen mener endring i CO2-avgifta for fiskefartøyene er oppsiktsvekkende.

Marius Rosbach
27.06.2025

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har bestemt at fritaket for CO2-avgift for fiskefartøy i utenriks fart opphører. 

Det betyr at det ikke lenger blir adgang til å bunkre avgiftsfritt i Norge for fart til utenlandsk havn. 

Fagdirektør Jan Ivar Maråk i Fiskebåt reagerer kraftig på endringen som ble kunngjort av regjeringen fredag. 

- Det er oppsiktsvekkende at Finansdepartementet gjennomfører denne endringen på kort varsel, samtidig som det er flertall på stortinget for å frita fiskeflåten for CO2-avgift, uttaler han i en melding fra organisasjonen som organiserer fiskebåtrederne.

Fiskebåt mener endringen ikke vil føre til mindre klimautslipp – snarere tvert om. Samtidig frykter de konsekvensene ved at endringen vil føre til mindre bunkring ved anlegg langs norskekysten. 

- Regjeringen gjør vondt verre for konkurransekraften til norsk næringsliv, og svekker i tillegg aktiviteten, verdiskapningen og beredskapen i Norge, uttaler Maråk. 

Tidligere har fiskebåtene kunnet seile til Shetland etter å ha bunkret i Norge – og starte fisketuren derfra. Nå frykter Fiskebåt at flere vil droppe å bunkre i Norge. 

Bunker Oil-sjef Jan Magnus Kleven har tidligere uttalt til Nett No at de må trappe ned virksomheten om et slikt forslag vedtas. 

Publisert: 27.06.2025 15:38

Sist oppdatert: 27.06.2025 15:39

Mer om