Investeringene kom etter en enorm vekst i epledyrkingen, og har gått over de to siste årene.
– Vi har gjort investeringer på 25 millioner i ombygging av eksisterende bygg, sier leder for Innvik Fruktlager Anita Roset til Nett No.
Innvik Fruktlager er et samvirkeforetak som kjøper frukt og bær fra bønder i Nordjord.
I 2026 vil epleproduksjonen ha økt til over tre ganger så mye som i 2018, fra 200 til 650 tonn.
Planlagt vekst
– Vi har blant annet fått nytt kjølerom, bygget opp et emballasjelager og investert i ny pakkelinje på eple, sier Roset.
Innvik Fruktlager har fått økonomisk støtte til investeringene fra flere aktører.
– Stryn kommune har gitt oss fem millioner kroner. Vestland fylkeskommune har gitt oss 3,5 og Innovasjon Norge har gitt oss tre millioner kroner, sier hun videre.
Epleveksten har vært en planlagt vekst, og Innvik Fruktlager forventer å øke omsetningen som følge av økt produksjon i 2025.
– Det tar fire år fa man setter av et areal til det faktisk begynner å komme frukt på trærne.
Utfordrende marked
I tillegg til epler, selger Innvik Fruktlager bringebær og plommer. En overflod av plommer i markedet i fjor, førte imidlertid til at rundt 40 prosent av plommene måtte kastes, en sak som fikk stor medieoppmerksomhet etter den ble omtalt av Fjordingen.
Plommesituasjonen forklarer blant annet inntektsnedgangen og underskuddet til Innvik Fruktlager i 2024. (Se tabell under)
– I fjor var en tidlig sesong med veldig likt klima i både vest og i sør. Hele landet kom ut i markedet i samme tidsrom som gjorde at det bugnet med frukt. Vi hadde derfor en utfordring med å få alt ut i markedet, sier Roset.
Hun skulle ønske de solgte mer, men legger vekt på at store variasjoner i den norske sesongen gjør markedet utfordrende uansett.
– Epler kan man man lagre, det kan man ikke med plommer. Bringebær har enda kortere omsetningshastighet, de går ut samme dag som de plukkes.
Oppfordrer til å velge norsk
Så langt ligger det an til å bli en god sesong for Innvik Fruktlager.
– Det ser veldig bra ut for bringebær og epler. Plommer vil ha en reduksjon i forhold til volumet vi hadde i fjor, sier Roset.
Etter hard konkurranse fra importfrukt i fjor, oppfordrer hun nå forbrukeren til å velge norsk i norsk i sesong.
– Norge har ingen eksport på frukt, sier hun.
| Innvik Fruktlager As | ||
| Tall i mill. kroner | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekt | 55,8 | 57,3 |
| Driftsresultat | -0,2 | 1,2 |
| Resultat før skatt | -0,6 | 0,3 |
Publisert: 16.06.2025 05:00
Sist oppdatert: 13.06.2025 15:43






