Gikk ut av olje i tide
OPPLAG: Offshorefartøyene Rem Provider og Rem Stadt i opplag. Stiftelsen Kjell Holm hadde investert tungt i oljebransjen, men begynte å selge seg ut før oljeprisfallet.
Nytt

Gikk ut av olje i tide

I fjor solgte Stiftelsen Kjell Holm seg kraftig ned i oljerelaterte obligasjoner. Det var lurt.

23.07.2015
- Flaks, sier forretningsfører Jon Ketil Gjørtz om salget av de oljerelaterte obligasjonene.
I løpte av første halvår i fjor solgte stiftelsen obligasjoner i offshorrederier og andre oljerelaterte bedrifter for 20-30 millioner kroner og reinvesterte i eiendom og obligasjoner i bransjer utenom olje. Selskapet har blant annet .

Fallende avkastning

Stiftelsen mente den hadde plassert for mye av investeringene i oljerelaterte verdipapirer. Det var bakgrunnen for nedsalget i fjor.

Med fallet i oljeprisen viste det seg å være en fornuftig beslutning, men Gjørtz vil ikke skryte på seg at stiftelsen så for seg at nedturen skulle bll så bratt og brå som den har blitt.
- Jeg skal ikke påstå at vi så dette komme. Dette skjedde både fortere og mer kraftig enn vi hadde drømt om, sier han.
Avkastningen på finansformuen falt fra 48 millioner kroner i 2013 til 14 millioner kroner i fjor, og mesteparten av fallet kom de to siste måneden av året. Hadde ikke stiftelsen solgt seg ned i oljerelaterte verdipapirer hadde det sett "vesentlig verre" ut, sier Gjørtz.

Snudde i år

Storparten av verdifallet på verdipapirene er ikke realisert, og i starten har 2015 har pilene pekt riktig vei igjen. Ved utgangen av april var verdiøkningen på verdipapirene cirka 30 millioner kroner siden årskiftet.
Ved årskiftet hadde stiftelsen bokførte olbigasjoner for 227 millioner kroner, aksjer for 109 millioner, andre finansielle instrumenter for 34 millioner og eindom for 78 millioner kroner.

Overførte arv

Stiftelsen ble opprettet av , som overtok familiefirmaet Oluf Holm AS og solgt det på 60-tallet. Kjell Holms far, Aksel Holm investerte i 1937 i Apotekernes Laboratorium og avkastningen fra den investeringen er grunnlaget for grunnkapitalen i stiftelsen.
Kjell Holm døde i 2009. Selv om han bodde i Sveits holdt han hele livet tett kontakt med hjembyen, og stiftelsen han opprettet var begunstiget i testamentet.
I 2012 ble fast eiendom i Ålesund og Vågå - blant dem den historiske middelaldergården Sandbu i Vågå, kunst, antikviteter, innbo og løsøre, bokført til tilsammen 23,5 millioner kroner, overført til stiftelsen.
I 2013 ble resten av arven overført. Det var 75 millioner kroner i form av aksjer, kontanter, bankinnskudd og fondsandeler.
Overføring av arven gjorde driftsinntektene ekstraordinært høye i 2012 og 2013 (se tabell).
Stiftelsen delt ut 21 millioner kroner i støtte i fjor.
Jeg skal ikke påstå at vi så dette komme. Dette skjedde både fortere og mer kraftig enn vi hadde drømt om

Publisert: 23.07.2015 15:50

Sist oppdatert: 10.02.2021 13:45