Neste uke samles entreprenører med migrasjonsbakgrunn til tre dagers kursing i Bergen.
Deltakerne på Startup Preschool Bergen får en innføring i finansieringsmuligheter, regelverk, hvordan gründermiljøet i byen fungere, og råd for å videreutvikle sine oppstartsselskaper.
Bak tilbudet står innovasjonsselskapet Startup Migrants som tilbyr programmet gratis fire ganger i året i Bergen og Trondheim.
Vil også til Ålesund
Gjennom opplæring og nettverk ønsker Startup Migrants å styrke entreprenører med migrasjonsbakgrunn og adressere utfordringene de ofte møter.
I Ålesund har selskapet holdt innlegg på arrangementer i regi av innovasjonsselskapet ÅKP. Så langt har de ikke lykkes med å hente finansiering til et fast program i regionen.
– Ålesund og hele Møre og Romsdal har et stort potensial, og vi jobber fortsatt med å få finansiering på plass, sier daglig leder og medgründer Nicolai Strøm-Olsen.
– Vi kommer ingen vei uten utlendinger
Strøm-Olsen mener Norge må bli langt bedre å tiltrekke seg og beholde utenlandske gründere.
– Det er viktig for å sørge for at vi ikke ender som en koloni av amerikansk teknologi, for å si det slik. Det her er fremtidens verdiskapning ligger, sier han.
Han viser til at en stor andel av dem som tar doktorgrad innen STEM-fag, altså realfag og teknologi, har migrasjonsbakgrunn eller er utenlandske studenter og forskere.
– Hvis vi i det hele tatt vil prøve å klare å kommersialisere forskningen og bygge høyteknologiske bedrifter i Bergen, kommer vi ingen vei uten dem, sier Strøm-Olsen.

Fra bok til gründerskole
Startup Migrants ble etablert i 2018 av Maria Amelie og Nicolai Strøm-Olsen. Opprinnelig startet det som et bokprosjekt om migrantgründere. Under dialog med tenketanken Minotenk oppsto ideen om å opprette en egen gründerskole, som ble lansert i 2020.
Siden da har mer enn 1800 personer deltatt på programmene i Norge og Tyskland. Siden 2022 har Startup Migrants avholdt Startup Preschools i Trondheim, og Bergen ble lagt til i 2024.
Amelie driver nå selskapet Factiverse, som leverer kunstig intelligens-løsninger til Forsvaret.
Satser tungt på Bergen
– Bergen og Trondheim har utrolig mye god forskning og mange internasjonale forskere. En av utfordringene våre er at vi ikke klarer å få dem til å starte virksomheten i Norge, eller faktisk bare bli værende, fordi de mangler tilknytning til næringslivet, sier Strøm-Olsen og tilføyer:
– Det er derfor vi mener at Bergen og Trondheim er stedene vi kan skape størst positiv forandring.
Sterke lokale bidrag på vårens program
Under vårens gründerskole i Bergen neste uke deltar blant annet innovasjonsselskapet VIS, som skal gå gjennom hele løpet fra idefasen til å etablere seg i det lokale miljøet.
I tillegg kommer to tidligere deltakere: Glenda Anfinsen som har startet selskapet GrabEat, som selger selvbetjente måltidsautomater, og Luqman Wadood, som driver Bergensbaserte selskapet Ungdebatt som hjelpe unge med å få sine debattinnlegg publisert i avis.
Programmet gjennomføres i samarbeid med innovasjonsselskapet VIS, tenketanken Minotenk, Universitetet i Bergen og stiftelsen Agenda Vest.
Les også
Sverre Simen Hov i Bergen Næringsråd ser nye muligheter i tider preget av krig og usikkerhet.
Faunus Hub vant på GründerAcademy sin landsfinale i Stavanger i dag.
Etter tre kvelder med idéutvikling stakk studentene i "Scope" av med seieren og 15.000 kroner.
Publisert: 25.02.2026 13:45
Sist oppdatert: 25.02.2026 13:45






