Programvareselskapet Reknes får inn storkonsernet Ecit som ny hovedeier.
Selskapet som Karl Inge Reknes startet i et stabbur i Sula for 35 år siden, blir dermed del av att av Nordens største it-konsern.
Det kommer fram i en pressemelding fra selskapet torsdag.
Ecit kjøper 60 prosent av aksjene i Reknes-selskapet som i dag har base i Ålesund.
Reknes har i dag 12 ansatte og vil fortsette sin virksomhet fra Ålesund med Rolf Waage som daglig leder, heter det i meldinga.
– Har ambisiøse vekstplaner
Nett No har tidligere omtalt vekstplanene til selskapet som er markedsledende på ERP-system for bedrifter som håndterer ulike typer avfall.
De har utviklet en spesialisert programvareplattform for miljø- og gjenvinningssektoren.
– Vi har ambisiøse vekstplaner, også utenfor Norges grenser. Det er en stor fordel for oss at Ecit har tilstedeværelse i flere strategiske vekstmarkeder. Det gir oss muligheter for verdifulle synergier og styrket konkurransekraft, uttaler Waage.
Bevisst strategi for å skalere opp
Reknes startet i 2022 en prosess med å skalere opp, blant annet med bistand fra Scale-up programmet til ÅKP.
– Viktige grep ble gjennomført i 2023 og 2024 for å spisse selskapets markeds- og produktstrategi, samt tilførsel av viktig strukturkapital, heter det meldinga fra selskapet.
Det skapte ifølge Waage en betydelig interesse for selskapet fra internasjonale investeringsselskap.
Med ny eier blir Reknes del av et konsern med rundt 3000 ansatte og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Publisert: 15.05.2025 17:07
Sist oppdatert: 15.05.2025 17:07






