stad skipstunnel offshoreskip Illustrasjon - Kystverket Snøhetta Plomp
SEKS VIL BYGGE: Mandag blir det kjent hvilke seks grupperinger som har meldt interesse for å bygge Stad skipstunnel. To av aktørene er fra Kina. Illustrasjonsfoto: Kystverket/Snøhetta/Plomp
Nytt

Seks grupperinger vil bygge skipstunnelen

To kinesiske aktører er blant dem som har meldt seg til Kystverket.

Marius Rosbach
01.02.2025

Kystverket har fått inn forespørsler fra seks grupperinger som vil være med å bygge Stad skipstunnel. 

Det opplyser prosjektsjef Harald Inge Johnsen i Kystverket til Byggeindustrien

Fristen for å melde sin interesse gikk ut fredag klokka 12. 

– Vi kommer med mer detaljer om konstellasjonene på mandag, uttaler han til nettavisa. 

To aktører fra Kina
Nett No kjenner til at to av de seks aktørene er fra Kina.  

Rundt 50 entreprenørgrupper fra Europa og Asia var påmeldt til en leverandørkonferanse på slutten av fjoråret – og blant dem var to kinesiske grupperinger.

Blant entreprenørene var også de norske aktørene Skanska, AF Gruppen, Hæhre, LNS, Veidekke og Implenia Norge. Også flere lokale bedrifter har vist interesse for å være med på milliardprosjektet.

Bygginga av den 1700 meter lange skipstunnelen kan bli den første i sitt slag i verden. Den vil gå mellom Moldefjorden og Kjøde innerst på Stadhalvøya mellom Vanylven og Kinn kommuner. 

Må holde seg innenfor kostnadsramma
Den skisserte tidsplanen viser det det planlegges befaring på Stad med leverandører i løpet av våren 2025, med frist for innlevering av første tilbud i juni. 

Først da vil man få svaret på om entreprenørene mener det er mulig å holde kostnadsnivået. 

Tidligere er det opplyst at tilbudet fra totalentreprenør for byggingen av skipstunnelen må ligge godt innenfor den totale kostnadsrammen på 5,060 milliarder kroner, som er summen Stortinget har vedtatt å bruke.

Om tilbudene som kommer inn, viser seg å sprenge rammene som er lagt av politikerne, må saka til ny behandling i Stortinget. 

Tidligste byggestart i 2026
Etter at tilbudene er kommer inn, følger en forhandlingsfase før det blir tatt en avgjørelse om hvem som får bygge. Det er tidligere anslått at en tildeling av kontrakt kan skje i november. Det betyr at tidligste byggestart er i starten av 2026.

Prosjektet har vært utredet en 20-talls ganger og vil gjøre forholdene tryggere for skipsfarten. Det er blant annet anslått at skipstunnelen vil redusere skipenes drivstofforbruk opp til 60 prosent på den værharde strekningen. 

Det er også betydelige forventninger til ringvirkningene i form av turisme og reiseliv, men disse er ikke blitt tallfestet i vurderingen av prosjektet. 

Publisert: 01.02.2025 12:45

Sist oppdatert: 01.02.2025 12:56

Mer om