Eierne av Molde Bærekrafthub AS har bestemt seg for å avvikle selskapet. Det opplyser fungerende styreleder Heidi-Iren Wedlog Olsen i en pressemelding.
Møre og Romsdal fylkeskommune og Molde kommune gikk inn med en egenkapital på sju millioner kroner hver i selskapet. Disse pengene er tapt, bekrefter styrelederen til Sunnmørsposten.
Ikke marked for bærekraftsmålinger
Molde Bærekraftshub ble opprettet i 2022 med mål om å være en pådriver, møteplass og tilrettelegger for å utvikle en bærekraftig innenfor offentlig og privat sektor.
Selskapet har også utviklet programvare for såkalte ESG-målinger – som skal måle bærekraften til en bedrift – og som skulle gi inntekter.
– Utsatt implementering av krav til bærekraftrapportering i henhold til ny EU-standard, har ført til at markedet for salg av målinger ikke er til stede for vår målgruppe, uttaler Wedlog Olsen.
Les også
Har ikke lykkes med salg
Det er gjort forsøk på å selge programvaren, men det har ikke lykkes.
Avvikling av selskapet har vært planen uansett utfall av et salg og de løpende kostnadene er redusert til et minimum. Det er ingen ansatte igjen i selskapet per i dag.
Nå blir det gjort en styrt avvikling som innebærer at all skyld til kreditorer blir gjort opp.
Publisert: 02.10.2025 09:50
Sist oppdatert: 02.10.2025 09:50






