Kort fortalt

Påska dreg opp

Fleire utlendingar overnatta på norske hotell i mars.

14.05.2016
(NPK): Talet på utanlandske hotellovernattingar her i landet var i mars 13,9 prosent høgare enn i fjor. Tidleg påske er truleg ei medverkande årsak.
(SSB) peikar på at heile påska i år var i mars, medan denne høgtida i fjor var i april. Det viser tydeleg att på overnattingstala til hotella.
Medan talet på kurs- og konferanseovernattingar gjekk ned i påskemånaden, gjekk talet på ferie- og fritidsovernattingar opp. Auken var på 12,3 prosent.
Det samla talet på norske hotellovernattingar i mars gjekk likevel ned 4,3 prosent samanlikna med same periode i fjor.
Campingplassar og hyttegrender kunne derimot gle seg over fleire overnattingar totalt. For campingplassane var auken på 18 prosent, medan oppgangen på hyttegrendene var på 20 prosent. (©NPK)

Publisert: 14.05.2016 15:10

Sist oppdatert: 10.02.2021 15:46