Brunvoll-konsernet har signert en kontrakt med Samsung Heavy Industries for en omfattende leveranse på totalt 45 thrustere og kontrollsystemer til ni skytteltankere.
Ordren er den største noen gang for konsernet, både i omfang og verdi, opplyser selskapet. Romsdals Budstikke har fått opplyst at verdien er på over 400 millioner kroner.
Fartøyene eies av Tsakos Energy Navigation og skal leies ut til Transpetro – et selskap eid av det brasilianske oljeselskapet Petrobras.

Brunvoll skal levere tre opptrekkbare azimuth-thrustere og to tunnelthrustere per fartøy. I tillegg vil fartøyene utstyres med fremdrifts- og kontrollsystem, i tillegg til overvåkningssystem.
Vil sikre arbeid i flere år
Tsakos sin flåte av skytteltankere består i dag av fire fartøy, og har allerede tre til under bygging. Med den nye bestillingen vil flåten til det greske rederiet øke til 16 fartøy.
Konsernsjef Kåre Øyvind Vassdal i Brunvoll opplyser at slike kontrakter er svært attraktive.
– Kontrakter av denne størrelsesordenen er av stor betydning for en bedrift som Brunvoll, da de i betydelig grad vil bidra til å sikre full kapasitetsutnyttelse ved fabrikkene våre i årene som kommer, uttaler han i meldinga.
La bak seg rekordår i fjor
Brunvoll-konsernet som har avdelinger både i Molde, Volda, Ålesund, Porsgrunn og Dalen, har lagt bak seg noen svært gode år.
I mai kunne de fortelle om ny rekordomsetning og overskudd i 2024.
Også ordreinngangen var høyere enn tidligere, og totalt hadde konsernet over 540 ansatte i arbeid ved utgangen av året.
Publisert: 02.06.2025 12:21
Sist oppdatert: 02.06.2025 13:03






