Forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) er i dialog med en rekke aktører, blant dem NTNU Ålesund, for å sikre at Forsvaret får tilgang til de sjøfolka de har behov for framover.
Det kommer fram i statsråden sitt svar til Sylvi Listhaug (Frp) sitt spørsmål i Stortinget om temaet. Blant annet gjelder dette fagområder som navigasjon, maskinteknikk og elektro/automasjon, skriver Gram i sitt svar.
Han viser videre til at det er tilrettelagt for økt dialog og samarbeid mellom forsvarssektoren, kunnskapssektoren og sivilt næringsliv om utdanninger som svarer på både militære og sivile behov.
Svarte ikke om finansiering
Frp-lederen fikk imidlertid ikke svar på spørsmålet om finansiering av et konkret initiativ fra en rekke aktører basert i Ålesund.
I fjor gikk NTNU, Fagskolen i Møre og Romsdal, Borgund og Ålesund videregående skole, ÅKP, NTNU Ocean Training, GCE Blue Maritime og Maritimt Forum Nordvest sammen om er forslag til hvordan Norge på kort tid kan få utdannet mange nye sjøfolk til forsvaret.
– Konkrete samarbeid om enkeltutdanninger til sivil og militær sektor gjøres i løpende dialog mellom forsvarssektoren, kunnskapssektoren, næringslivet og andre interessenter. Spørsmålet om finansiering er en del av denne dialogen, heter det i svaret fra forsvarsministeren.
1300 nye sjøfolk
Listhaug begrunnet spørsmålet sitt med at langtidsplanen for forsvaret anslår et behov for 1300 nye sjøfolk frem til 2036, samtidig som den sivile flåten trenger nye folk.
Hun peker også på sikkerhetsrisikoen ved at det er cirka 2000 russere ansatt på norske skip, av dem over 100 kapteiner.
Sjøkrigsskolen har nådd et kapasitetstak, og en mulig løsning er å satse på å utdanne flere folk i Ålesund.
Publisert: 23.01.2025 15:19
Sist oppdatert: 27.01.2025 13:55