Kroken Caravan foto Kroken Caravan 11
TØFF BRANSJE: Kroken Caravan fusjonerte og la ned en avdeling i 2024, og endte opp i et underskudd på 43,2 millioner før skatt. Foto: Kroken Caravan
Nytt

Fortsatt bratt motbakke for bobil

Kroken Caravan gikk på kjempesmell i 2024, men ser lyset i tunnelen.

Rolf Hansen
18.07.2025

Solid Import, som var en del av Kroken Gruppen på Åndalsnes, ble fusjonert sammen med Kroken AS i 2024. I tillegg ble avdelingen på Kløfta lagt ned under fjoråret, som gav bobil- og caravan-forhandleren et underskudd på 43,2 millioner før skatt. 

Etter å ha lagt ned drifta både i Østfold og Brumunddal i tillegg de siste to årene, står hovedkontoret og utsalget i Åndalsnes igjen med forhandlere i Bodø, Haugaland, Kristiansand, Oppaker og Ålesund.

Til sammen omsatte Kroken-forhandlerne for 605,4 millioner kroner i 2024, som var en oppgang fra året før på vel 18 prosent. 

I styrets årsberetning forklares oppgangen med bakgrunnen i fusjonen i oktober i fjor, men at man tror grepene som er tatt vil gi synlige resultater i 2025.

– Styret tar et svakt marked til etterretning, men er ikke tilfreds med resultatet i 2024. Det har vært arbeidet med forbedring av rutiner og beste praksis på flere områder gjennom året, samt at en avdeling og kapasitet er redusert, også gjennom nedbemanning. Det er ventet at disse tiltakene vil gi en positiv effekt for 2025, skriver styret i årsberetningen for Kroken Caravan As.

Kroken Caravan AS  
Tal i mill. kroner20242023
Driftsinntekt605,4514,4
Driftsresultat-23,7-9,9
Resultat før skatt- 43,2-28,1

Omstilling
Caravanmarkedet er blitt gradvis verre siden toppen i 2018. 

Fallet på nasjonalt nivå er over 60 prosent i bobil-salg. Dermed har omstrukturering i et fortsatt overetablert marked med for lav inntjening og fart, vært det mest lukrative alternativet til konkursen som rammet Tellus-konsernet i 2024.

Fjorårets negative resultat er det nest svakeste i Kroken Caravan, kun straffet av 43,8 minus-millioner før skatt, det året alt startet å bli veldig bratt. I 2019.

På ferden nedover har bransjen tatt grep. Blant annet redusert varelager, flere brukte bobiler og mer attraktive modeller tilpasset standarden kundene etterspør i framtiden, er noe av omstillingen.

Kroken har  54 års historie i bransjen, og skal etter fjorårets grep være blant de mest solide forhandlerstrukturene i Norge.

Publisert: 18.07.2025 09:58

Sist oppdatert: 18.07.2025 09:58

Mer om