I starten av august i 2024 stilte bransjeorganisasjonen Fiskebåt spørsmål til Nærings- og fiskeridepartementet om Fiskeridirektoratet sin godkjennelse av eierendringen i Aker Biomarine.
Bakgrunnen var at et fond satt opp av det amerikanske investeringsselskapet American Industrial Partners, ble eier i Aker Qrill Company - et selskap skilt ut fra Aker Biomarine.
Ville ha avklaring
Fiskebåt ville vite om den reelle kontrollen over krillkonsesjonene etter denne transaksjonen ble eid av utlendinger - og om det er i strid med deltakerloven, som krever at kontrollen skal være på norske hender.
– Jeg har ikke noe nytt å melde i den saken, sier Sivertsen Næss, som tirsdag deltok på årsmøtet til Fiskebåt.
Hun kan heller ikke si når saksbehandlingen skal være ferdig, og sier den lange saksbehandlingstiden viser at det blir arbeidet grundig.
Kjent modell
I januar i fjor sa Aker Qrill Company-sjef Webjørn Barstad til Nett No at eierskapet i selskapet er organisert etter en modell som har vært i bruk og godkjent av norske myndigheter i flere år.
I august i 2025 skrev administrerende direktør Audun Maråk i Fiskebåt at Fiskebåt la til grunn at det snarlig ville komme en avklaring.
Publisert: 10.02.2026 16:09
Sist oppdatert: 10.02.2026 17:15






