I forrige uke ble det fisket 44.400 tonn norsk vårgytende sild. Med forrige ukes fangst er over halvparten av kvoten fisket, skriver Norges Sildeslagslag i sin ukesrapport Fiskets Gang.
"Av årets kvote på knappe 256.000 tonn så gjenstår det nå bare 101.600 tonn. Det vil nok bli beskjedne sildekvanta igjen til siste del av november og desember med denne fisketakten.", står det i rapporten.
Fisket foregår i Nord-Norge, og kvaliteten har vært god, ifølge Sildesalgslaget.
Fisker på neste års kvote
Da makrellsesongen startet i august i år slet fiskeren med ruskevær og å finne makrellen, men snart tok fisket seg opp.
Nå er årets kvote langt på vei tatt opp og fiskerne har begynt på fiske på neste år kvote, slik de har anledning til. Inntil 10 prosent av kvoten for det kommende året kan fiske året i forveien.
I fjor gikk makrellfiskeeren glipp av millioninntekter fordi de kom for sent i gang med fisket, og ikke greidde å fiske hele den kvoten som må fiskes i norske farvann.
Det er bakgrunnen for at makrellfisket startet tidligere i år.
Publisert: 21.10.2024 09:50
Sist oppdatert: 21.10.2024 09:50