Stad skipstunnel er et plaster paa saaret og et prestisjeprosjekt
PARTI-JA: Når de blir spurt, er partiene på Stortinget skjønt enige om at Stad skipstunnel skal realiseres. Flertallet av dem har imidlertid ingen ting om tunnelen i partiprogrammene sine.
Nytt

- Stad skipstunnel er et plaster på såret og et prestisjeprosjekt

Når de blir spurt, er partiene på Stortinget skjønt enige om at Stad skipstunnel skal realiseres. Flertallet av dem har imidlertid ingen ting om tunnelen i partiprogrammene sine.

Administrator
02.01.2015
Alle sier ja, men de fleste politiske partiene har ikke nevnt verdens første skipstunnel med ett ord i partiprogrammene. Og Arbeiderpartiet har vinglet mest.

Les også:


Stad skipstunnel har vært på . Nå som prosjektet er tatt inn i Nasjonal transportplan, er byggingen til en beregnet kostnad på to milliarder nærmere enn noen sinne.
Første spadetak kan tas allerede i 2018. Næringslivet rundt Stadlandet er klare på at verdens første skipstunnel skal sikre verdigrunnlaget til bedriftene, og mantraet er at det et enstemmig storting vil det samme.

Fra rungende nei til klart ja

Først et tilbakeblikk. I forbindelse med en gjennomgang prosjektet Stad skipstunnel, gjennomførte Concept-programmet en . Programmet er Finansdepartementets forskningssatsing som er etablert for å bidra til fornuftig valg av prosjektkonsepter og økt nytte av offentlige investeringer.

Les også:


Partiene på Stortinget sin oppslutning rundt prosjektet de siste 20 årene, :
  • 1996: Arbeiderpartiregjering sier nei til prosjektet
  • 1998: Da Regjeringen Bondevik legger frem St meld nr 34 i 1998 og det ble besluttet å foreta et fullstendig forprosjekt, var den partipolitiske støtte i Stortinget følgende: Et flertall i Stortinget – regjeringspartiene (KrF, Venstre og SP) pluss Høyre og FrP – var alle i prinsippet for en skipstunnel, men uenige om finansieringsformen. Et mindretall fra Arbeiderpartiet og SV var uhyre skeptiske til prosjektet og Arbeiderpartiet stemte mot å bevilge til forprosjekt ” fordi det er ikke dokumentert at en slik tunnel vil øke sikkerhet i forhold til hva prosjektet vil koste”
  • 2001: Arbeiderpartiet har gått fra avvisende til lunken. Høyre og FrP er positive. SP har programfestet bygging av tunnelen
  • 2002: Fiskeriminister Svein Ludvigsen fra Høyre gikk inn for å bygge Stad tunnelen og ville ha et stortingsvedtak om dette før jul 2002
  • 2008: Da samferdselskomiteen behandlet Nasjonal transportplan støttet samtlige partier i Stortinget regjeringens forslag om å inkludere skipstunnelen med 200 mill kroner i andre planperiode

Status per 2014, er at det er bevilget en milliard kroner i planmidler gjennom Nasjonal transportplan til bygging av Stad skipstunnel, og Kystverket fortsetter å utrede prosjektet. Men hva mener de største norske politiske partiene i dag?

Rødt – for tunnel – ikke programfestet

Ifølge Rødt-leder Bjørnar Moxnes, har partiet ikke programfestet noe standpunkt på nasjonalt nivå. Dette mener imidlertid Rødt Sogn og Fjordane:
- Stad skipstunnel er et prestisjeprosjekt. For en region som stadig opplever nedskjæringer og sentraliseringer framstår Stad skipstunnel som et slags halmstrå eller plaster på såret. Men hvis valget stod mellom Stad skipstunnel og for eksempel å beholde et fullverdig sykehus på Nordfjordeid og/eller bro over Nordfjorden, så hadde nok de fleste prioritert vekk Stad skipstunnel. Men slik står det naturligvis ikke. Rødt er for Stad Skipstunnell. Men hvis vi hadde fått bestemt fri bruk av så mye penger i regionen, hadde de nok gått til andre og viktigere saker for folk i regionen.
Rødt Vågsøy, som er nærmeste lokallag (Stad skipstunnel blir i nabokommunen Selje), har stemt for prosjektet når det har vært til behandling og uttale i kommunestyret.
- Vi har ikke registrert at noe parti har gått mot Stad skipstunnel verken lokalt eller sentralt. Men sentrale krefter i partiene har åpenbart trenert prosjektet.

Fremskrittspartiet – for tunnel – ikke programfestet

- Etablering av Stad skipstunnel er etablert politikk for Fremskrittspartiet da stortingsgruppen tidligere har fremmet egne representantforslag om å igangsette bygging av tunnelen, for eksempel 3. februar 2011, av blant andre Bård Hoksrud, Åge Starheim og Harald Tom Nesvik. I Nasjonal Transportplan for 2009, for perioden 2010-2019, var vi, sammen med de andre borgerlige partiene tydelige på at vi ønsket å fremskynde oppstart av prosjektet, sier stortingsrepresentant Roy Steffensen.
Regjeringen har nå øremerket planleggingsmidler til Stad skipstunnel i statsbudsjettet for 2015. Reguleringsplan for Stad skipstunnel er også spesielt omtalt i samferdselsdepartementets budsjettproposisjon.
- Fremskrittspartiet har ikke programfestet noen formuleringer når det gjelder Stad skipstunnel for denne stortingsperioden, og det er heller .

Arbeiderpartiet -

for tunnel – ikke programfestet

Arbeiderpartiet er for Stad skipstunnel og vil at denne skal realiseres, sier Magne Rommetveit, som sitter i Transport- og Kommunikasjonskomiteen på Stortinget.
- Arbeiderpartiet la sammen med de andre partiene i Stoltenberg-regjeringen inn en milliard kroner i Nasjonal transportplan , og dette forplikter Ap fremover. Vi mener at det nå må planlegges, slik at oppstart av anleggsarbeidet kan komme i gang.
Standpunktet er imidlertid ikke .

Høyre -

for tunnel – programfestet

Det er én benevnelse av prosjektet i : “vurdere Stad skipstunnel som et OPS-prosjekt”.
Følgende er hentet fra en :
Fylkesleder i Møre og Romsdal, Helge Orten, hevder hardnakket at Høyre er like ivrige skipstunnelbyggere som regjeringen.
– I det vi skriver ligger det en klar forpliktelse i at prosjektet skal realiseres. Men vi ønsker å prøve ut OPS-modellen (offentlig-privat samarbeid, red.anm.) på det.
– Men hva skjer om ingen private entreprenører er interessert i ta den risikoen det ligger i å bygge noe som aldri før er blitt bygget, nemlig skipstunnel?
– Da får vi gjøre det på den ordinære måten med statlig finansiering.
– Men det står det ingenting om verken i Høyre eget transportplan eller i forslaget til nytt Høyre-program?
– Skipstunnelen er et av få prosjekt som er nevnt med navn i vårt program, så det er jeg ikke engstelig for, sier Orten.

Venstre -

for tunnel – programfestet

Venstre vil doble mengden gods som transporteres på sjø og bane innen 2020 og halvere sjøtransportens utslipp, står det i .
- Satse på sjøtransport, blant annet gjennom økte bevilgninger til havner og farleder, en særskilt prosjektfinansiering av Stad skipstunnel og innføring av nye virkemidler for utvikling og innfasing av lavutslippsfartøy, står det i programmet.
- Dersom vi fortsatt skal ha et næringsliv på Vestlandet som det skinner av og som skaper inntekter for landet, så er Stad Skipstunnel nødvendig.
Det sa Odd Einar Dørum, da han representerte Venstre på en konferanse om Stad Skipstunnel i Ålesund i 2011.
Under Stad skipstunnel-konferanse om bord på Hurtigruten MS Nordlys høsten 2014, sa Sveinung Rotevatn, stortingsrepresentant for Venstre i Sogn og Fjordane, at han vil jobbe for realisering av Stad skipstunnel.

Kristelig folkeparti -

for tunnel – programfestet

Partiet har programfestet at de vil jobbe for bygging av Stad skipstunnel, Det har også vært programfestet i tidligere partiprogram.
- For bedre å kunne bruke båt som transportmiddel, realisere målet om mer gods fra vei til sjø og gi tryggere transport, må Stad skipstunnel bygges, står det i partiprogrammet for 2013-2017.

Senterpartiet -

for tunnel – programfestet

Senterpartiet vil bygge Stad skipstunnel, står det i .
Liv Signe Naversete (Sp), som var kommunal- og regionalminister da skipstunnelen ble tatt med i Nasjonal transportplan, har klokketro på at skipstunnelen vil realiseres og dermed åpne for hurtigbåttrafikk over Stad.
- Tunnelen er “the missing link” på Vestlandet, og det raskeste fremkomstmiddelet forbi Stad er hurtigbåt, sier hun.

Miljøpartiet de grønne -

for tunnel – ikke programfestet

Stad skipstunnel må realiseres, skriver .
- Det er i dag for mye gods på veiene. Hurtigbåt mellom Trondheim og Stavanger kan bli en realitet når tunnelen står klar. Innen den tid vil hurtigbåter bli mye mer miljøvennlige enn i dag. Det er ute på kysten vår de store bedriftene ligger, på begge sider av Stad. Stad skipstunnel vil gi et stort løft til fraflyttingskommunene Selje og Vanylven, skriver han.
Miljøpartiet de grønne har ingen referanser til Stad skipstunnel i

Sosialistisk venstreparti -

for tunnel – ikke programfestet

- SV mener det er riktig å prioritere miljøvennlige løsninger som jernbane fra Ålesund og mellom Bergen og Stavanger, og Stad skipstunnel fremfor en biltrafikk- og utslippsgenererende E39-utbygging. SV går for Stad Skipstunnel, med en betingelse - i den videre planleggingen må andre infrastrukturprosjekter i området bidra til at transport på sjø blir styrket, står det i et landsstyrevedtak fra partiet i 2012.
Stad skipstunnel er imidlertid ikke nevnt i .
I det vi skriver ligger det en klar forpliktelse i at prosjektet skal realiseres

Publisert: 02.01.2015 06:10

Sist oppdatert: 10.02.2021 13:39