Flere ganger har bolig- og næringseiendomsutbygger Steinar Lausund advart om at en nedgang i byggeaktivititeten vil gjøre at arbeidere fra Øst-Europa drar hjem - og bli vanskelig å få tilbake når det blir travlere tider.
Nå mener han de er tapt for norsk byggebransje.
– De kommer ikke igjen. De kommer overhode ikke igjen, sier Lausund.
Mindre å gjøre i Norge, strammere regler for overtidsjobbing, høyere lønninger og større etterspørsel etter bygningsarbeidere i hjemlandene, samt en ugunstig valutakursutvikling er årsaken til at Lausund mener de som har reist hjem ikke vil returnere.
Glad for grønne tall
Siden 2023 har det familieeide Mostein-konsernet solgt datterselskaper som skulle bygge ut ved Borgundgavlen (Mostein Kaupangen til Flakk Gruppen), i Breivika (Lerstadveien Næringsbygg til Non Invest) og i fjor sommer storsatsingen Moa Helse med 160 boliger på Moa til en investorgruppen med Berit Westad i spissen.
I dag er det ett boligutbyggingselskap igjen i konsernet, Mostein Boligutvikling, som fikk et lite overskudd i fjor (se tabell under).
– Byggekostnadene er vesentlig endret på få år som gjør at markedet er tyngre. Vi er fantastisk glade for at vi klarer å lage grønne tall, til tross for en krise for bransjen, sier Lausund.
I Eikenosvågen er flesteparten av de 20 siste boligene selskapet har under utbygging solgt og i Olsvika er omlag halvparten av 10 boliger solgt, ifølgje Lausund.
Satser i Alvika
– I vår bransje må man nå legge kortene sine nytt sier Lausund.
I tillegg til å selge seg ned i bolig og næringsbygg-prosjekter betyr det satsing på næringseiendomsutvikling i Alvika, øst før Breivika i Ålesund. Hittil er det investert omlag 40 millioner kroner. Ferdig er det snakk om 100 millioner, anslår han.
Der er det allerede et massedeponi og masseresirkuleringsanlegg i drift, med Veidekke som største medeier i driftselskapet.
Der arbeider Mostein-konsernet også for å utvikle og etablerer en næringspark på 77 mål. Ønsket om å frigjøre midler for å investere i Alvika er en av årsakene til salgene som ble gjort i 2023 og 2024, ifølge Lausund.
Målet er blant annet plasskrevende distribusjonsselskaper. Lausund har allerede flere potensielle store selskap, både norske og internasjonale som vil etablere seg der, sier han.
| Mostein Boligutvikling as | ||
| Tall i mill. kroner | 2024 | 2023 |
| Driftsinntekt | 60,3 | 57,2 |
| Driftsresultat | 0,9 | -0,1 |
| Resultat før skatt | 0,8 | 0,2 |
Publisert: 24.07.2025 05:00
Sist oppdatert: 23.07.2025 16:58






