Kort fortalt

Bil- og alkoholprisar opp

Konsumprisindeksen steig frå april til mai.

10.06.2020
NPK-NTB: Konsumprisindeksen (KPI) steig 0,2 prosent frå april til mai. Særleg trekte bilprisane opp, men også straum, klede, alkohol og vedlikehald bidrog.
Dei nye frå Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at den største bidragsytaren til oppgangen var bilprisane, som viste ein auke på 2,2 prosent frå førre månad.
Auke i prisar på straum, klede, alkoholhaldige drikker, og dessutan vedlikehald og reparasjon på verkstad bidrog òg til oppgangen i mai.
I motsett retning trekte passasjertransport med fly med ein prisnedgang på 8,1 prosent. Her var det dei estimerte prisane på utanlandsreiser som stod bak den målte nedgangen.
Også matvareprisane bidrog til å dempe oppgangen i KPI, med eit prisfall på 0,8 prosent frå april til mai. I tillegg har varegruppa møblar, innretnings- og dekorasjonsartiklar, og dessutan bøker prisfall på høvesvis 2,9 og 10,6 prosent.
Konsumprisindeksen steig 1,3 prosent frå mai 2019 til mai 2020.
Her var matvarer den største bidragsytaren, med ein prisoppgang på 4,9 prosent i denne perioden.
Spesielt importerte jordbruksvarer bidrog til prisauken, med ein prisoppgang på 12,1. Norske jordbruksvarer viste ein auke på 3,3 prosent i same periode.
Auken i KPI vart dempa av energivarer, som mellom anna består av straum og drivstoff. Energivarer samla sett viste ein prisnedgang på 34,1 prosent frå mai 2019 til mai 2020.
Tolvmånadersveksten i kjerneinflasjonen (KPI-JAE) steig 3,0 prosent, ein oppgang på 0,2 prosentpoeng frå april 2020.
Tiltaka frå styresmaktene for å avgrense koronapandemien har fått konsekvensar for konsumprisindeksen (KPI) også i mai. Sjølv om fleire tenester igjen er tilgjengelege og inngår som normalt i KPI, blir andre tenester framleis særskilt behandla, skriv SSB.

Publisert: 10.06.2020 10:28

Sist oppdatert: 10.02.2021 15:26