Kort fortalt

Vigra-selskap satser stort på krill

– Skal på børs før skisesongen er over.

04.01.2020

Vigra-selskapet Kitin Antarktis jobber med anbud på et skip til rundt 900 millioner kroner og skal hente penger ved børsnotering, skriver Finansavisen.

Brødrene Nils Halvard Molnes og Karl Johan Molnes er sentrale i satsingen, og sistnevnte har sagt opp jobben som analysesjef i Norne Securities.

– Vi skal på børs før skisesongen er over, sier Karl Johan Molnes til avisa.

De er på jakt etter rundt 1,5 milliarder kroner, som også vil gå til et nytt landanlegg i Norge. Selskapet vil bygge ett skip og ha opsjon på et skip nummer to. Eksportkreditt skal ha gitt tilsagn om finansiering av 80 prosent av kostnadene med to skip.

Selskapet har konsesjon på 100.000 tonn krill i Sørishavet. I tillegg til å produsere krillolje, vil selskapet å lage protein som kan brukes i legemiddelindustrien. Produksjonen skal skje ved kaldpressing, som ifølge avisen skiller seg fra andre aktører, som koker krillen.


Publisert: 04.01.2020 20:07

Sist oppdatert: 08.09.2021 16:28