- Grunnsteinen i alt vi holder på med, er verdiutvikling i selskaper gjennom aktivt eierskap. Det gjelder både rådgivning for eiere og toppledelse gjennom Converto, eller gjennom investeringer og forvaltning i Novela og Midvest Fondene, sier partnerne Tom Ivar Sætremyr, Jan Petter Hagen, Lasse V. Kjønstad og Christer Valderhaug.
Det handler om rådgivning, forretningsutvikling og utvikling av verdier gjennom godt og tydelig eierskap.
- Et område Converto ønsker å satse sterke på framover, er eierskifter i selskaper. Det kan være transaksjoner i forbindelse med generasjonsskifter, oppkjøp, salg og fusjoner. Vi kan for eksempel bidra i fasen før salg og klargjøre selskapet slik at eierne får maksimal verdi. Her er det et stor potensial framover.
Men de jobber også med restruktureringer og selskaper i krise.
- Vi mener vi kan ha noe å tilføre selskaper som er i en negativ utvikling og som mangler kompetanse eller kapasitet til å drive gjennom snuoperasjoner. Her kan både selskapene selv og banker være mulige oppdragsgivere, sier de.
- Her er et fantastisk eiermiljø i regionen, som vi tror vi kan være med å styrke ytterligere. Det er fantastisk mange flinke gründere og eiere i nordvest, men som av og til blir fanget i det daglige. Å tenke over hvordan man skal være en god eier, kan derfor være utfordrende. Plutselig kan man stå overfor et generasjonsskifte eller at noen banker på døra for å kjøpe selskapet.
De opplever at næringslivet i regionen har en framoverlent kultur, noe som aktører også i andre regioner har bitt seg merke i og påpekt.
- Næringslivet her setter seg mål og har en sterk gjennomføringskraft. Tida fra beslutning til handling er veldig kort, og da blir også omstillingsevnen mye sterkere. Næringslivet sitter ikke og venter, men tør å knipe ned i utfordringer, satse og la det stå til. Her er både risikovilje og risikoforståelse, slik vi opplever det.
- Vi leter etter vekst og utviklingspotensial i hvert eneste selskap vi er involvert i, enten det er gjennom Converto, Midvest Fondene eller Novela. Vi har rigget oss for vekst på alle tre områdene. Vår ambisjon er å bli det ledende rådgivningsmiljøet mellom Bergen og Trondheim og vi ønsker også å bygge Novela større, sier de.
Mens det geografiske satsningsområdet til Novela er fra Nordfjord til Nordmøre, retter Midvest Fondene seg mot små- og mellomstore vekstbedrifter i Møre og Romsdal og Trøndelag.
- Jeg kommer til et veldig kompetent miljø. Jeg føler meg ganske trygg på at vi kan utvikle Converto og Novela videre – i spenninga mellom forvaltningsmiljøet i Converto og investornettverket i Novela. Jeg gjør dette fordi jeg tror vi kan ta dette miljøet videre. Jeg har hatt en fantastisk interessant periode i Rolls-Royce Marine. Å ha fått lede en så stor omstilling i dette konsernet har vært utrolig utfordrende og spennende og har vært ei fantastisk god erfaring, sier Hagen.
- At vi har etablert Novela, er veldig godt mottatt i markedet. Det har ikke vært et miljø med tilsvarende eierskapskompetanse og aktiv forvaltning i regionen. Vi opplever at det er god tilgang på både engasjert kompetanse og kapital i investornettverket.
Idéen bak Novela er å samle næringslivsaktører med sterk og bred kompetanse, erfaring og nettverk i et selskap og tilrettelegge for verdiskapning sammen med et profesjonelt forvaltningsmiljø.
Nå er det 21 eiere med i Novela, og til sammen sitter dette nettverket med flere hundre roller i næringslivet innen et bredt spekter av bransjer. Det forteller noe om tyngden til Novela-nettverket.
- Består Novela-eierskapet av en liten og engere krets av investorer som skal kunne få eksklusiv og god tilgang til spennende investeringsmuligheter? Eller er dette et eierskap som alle som ønsker, kan få ta del i?
- Novela-eierskapet består av aktive næringslivsaktører som bidrar med erfaring, kompetanse og nettverk inn mot investeringer. Novela vil alltid ha behov for medinvestorer ved en investering. I forbindelse med spesielt større investeringer vil det være behov for kapital fra eksterne profesjonelle investorer utenfor Novela-eierskapet. Novela-eierskapet vil også kunne utvides ytterligere for å tilføre eierskapet et bredere geografisk og bransjemessig nedslagsfelt på Nordvestlandet, sier de.
- Novela innhenter kapital til hver enkelt investering basert på grundige analyser fra forvalter. Uansett hva Novela velger å investere i, vil det være noen i eierskapet som har erfaring, kompetanse og nettverk innen bransjen. Da finner vi også lettere kapitalen, enten gjennom Novela sitt eget eierskap eller i samarbeid med enkelte co-investorer utenfor eierskapet, sier de.
Tradisjonelle oppkjøpsfond har gjerne veldig satte grenser.
- Vi står bredere i forhold til å se på sektorer og bedriftsstørrelser, samtidig som vi ikke er bundet av en fastsatt levetid på fondet. Er det riktig, kan vi sitte som en langsiktig investor. Vi jobber tett med nøkkelpersonell i selskapene for sammen å se potensial og ressurser vi aktivt kan bidra med.
- Vi har god tilgang på potensielle investeringsmuligheter og har til enhver tid flere investeringer vi vurderer og analyserer. Tanken om at investornettverket kunne bidra med ulike investeringsmuligheter, vurderinger av disse og mot gjennomførte investeringer, har slått til. Vi er også åpne for å ha en dialog med både mindre og større etablerte selskaper for å se på mulighetene for en Novela-investering.
Det er det samme styret i de fire holdingselskapene (Novela Teknologi, Novela Outdoor, Novela Logistikk 1 og Novela Logistikk 2), etablert for de fire investeringene som så langt er gjort – Kvenna EMT, GRS Riflestocks, Kvikkas og Norpost Distribusjon.
- I det enkelte bedriftsstyre for disse fire selskapene setter Novela inn styremedlemmer utfra det konkrete behov for kompetanse og erfaring, forklarer de.
Med i investornettverket for øvrig er også Botholf Stolt-Nielsen, Egil Giørtz, Esben Flo, Odd Tore Finnøy, Ole-Reinhart Notø, Per Magne Eggesbø, Roy Reite, Tore Ulstein, Knut Flakk, Solveig Strand, Jan Kleven, Kjell Bjordal, Janne-Grethe Strand Aasnæs, Arild Bødal og Rita Sævik.
- Midvest Fondene har en total kapitalbase på 254 millioner kroner som nå er fullinvestert. Til sammen har vi investert i 14 selskaper hvorav fem er realisert. Vi er nå inne i en periode der vi skal utvikle porteføljen av de ni gjenværende selskapene og på sikt selge de. Vi er en aktiv pådriver og styrer gjennom styrerommet, det er her grunnlaget for god verdiutvikling blir lagt, sier partner i Converto og daglig leder for Midvest Fondene, Christer Valderhaug.
På Sunnmøre er Midvest Fondene inne i Brimer, Pharma Marine og Brattvaag Electro.
- Vi er bransjeuavhengige og er inne i alt fra fiskeolje, avfallshåndtering og til høyteknologi. Eierpostene Midvest Fondene går inn med, ligger mellom 11 og 50 prosent. Men selv om vi nå har fullinvestert, har vi midler til oppfølgingsinvesteringer, for eksempel dersom våre porteføljebedrifter ønsker å gjøre oppkjøp eller delta i bransjekonsolideringer, sier Valderhaug.
- Vi skal være opptatt av lokalt eierskap, men det har gang på gang vist seg at ekstern kapital fra utsiden har vært en viktig driver for å bygge regionen. Store nasjonale og internasjonale eiere har bidratt med ressurser og kapital i blant annet den maritime næringa, som har bidratt til mange arbeidsplasser. Sunnmøringene er åpne og ikke redde for å ta inn eiere utenfra dersom de tror det kan utvikle selskapene og kombinere et solid eierskap med framoverlent kultur og gjennomføringskraft, sier Sætremyr, Hagen, Kjønstad og Valderhaug.
Selv om nedturen i offshore har truffet mange hardt, blant annet leverandørindustrien, ser man likevel at mange som har mistet jobben, har fått nye muligheter innenfor andre selskaper og bransjer.
- Dette bekrefter både omstillingsevnen i næringslivet og at arbeidslivet i regionen er preget av mye relevant og fleksibel kompetanse, sier de.
Det handler om rådgivning, forretningsutvikling og utvikling av verdier gjennom godt og tydelig eierskap.
- Et område Converto ønsker å satse sterke på framover, er eierskifter i selskaper. Det kan være transaksjoner i forbindelse med generasjonsskifter, oppkjøp, salg og fusjoner. Vi kan for eksempel bidra i fasen før salg og klargjøre selskapet slik at eierne får maksimal verdi. Her er det et stor potensial framover.
Men de jobber også med restruktureringer og selskaper i krise.
- Vi mener vi kan ha noe å tilføre selskaper som er i en negativ utvikling og som mangler kompetanse eller kapasitet til å drive gjennom snuoperasjoner. Her kan både selskapene selv og banker være mulige oppdragsgivere, sier de.
Fantastisk eiermiljø i nordvest
Converto kan jobbe mot alle bransjer, med har et regionalt perspektiv.- Her er et fantastisk eiermiljø i regionen, som vi tror vi kan være med å styrke ytterligere. Det er fantastisk mange flinke gründere og eiere i nordvest, men som av og til blir fanget i det daglige. Å tenke over hvordan man skal være en god eier, kan derfor være utfordrende. Plutselig kan man stå overfor et generasjonsskifte eller at noen banker på døra for å kjøpe selskapet.
De opplever at næringslivet i regionen har en framoverlent kultur, noe som aktører også i andre regioner har bitt seg merke i og påpekt.
- Næringslivet her setter seg mål og har en sterk gjennomføringskraft. Tida fra beslutning til handling er veldig kort, og da blir også omstillingsevnen mye sterkere. Næringslivet sitter ikke og venter, men tør å knipe ned i utfordringer, satse og la det stå til. Her er både risikovilje og risikoforståelse, slik vi opplever det.
Har rigget seg for vekst
Siden 2015 har Converto vokst fra fire til sju ansatte i Ålesund. De har til sammen tung og bred bransjeerfaring, blant annet fra fiskeri, havbruk, maritim sektor, møbel/merkevarer og finans.- Vi leter etter vekst og utviklingspotensial i hvert eneste selskap vi er involvert i, enten det er gjennom Converto, Midvest Fondene eller Novela. Vi har rigget oss for vekst på alle tre områdene. Vår ambisjon er å bli det ledende rådgivningsmiljøet mellom Bergen og Trondheim og vi ønsker også å bygge Novela større, sier de.
Mens det geografiske satsningsområdet til Novela er fra Nordfjord til Nordmøre, retter Midvest Fondene seg mot små- og mellomstore vekstbedrifter i Møre og Romsdal og Trøndelag.
Hagen ny daglig leder i Converto
Jan Petter Hagen erstattet Øyvind Tørlen som daglig leder og partner i Converto fra 1. november. Han har tung og bred erfaring fra blant annet Vard/Aker Yards, Stokke og nå sist som ansvarlig for omstilling i Rolls-Royce Marine.- Jeg kommer til et veldig kompetent miljø. Jeg føler meg ganske trygg på at vi kan utvikle Converto og Novela videre – i spenninga mellom forvaltningsmiljøet i Converto og investornettverket i Novela. Jeg gjør dette fordi jeg tror vi kan ta dette miljøet videre. Jeg har hatt en fantastisk interessant periode i Rolls-Royce Marine. Å ha fått lede en så stor omstilling i dette konsernet har vært utrolig utfordrende og spennende og har vært ei fantastisk god erfaring, sier Hagen.
Novela er blitt godt mottatt
Novela ønsker å bidra til verdiskaping og arbeidsplasser i nordvest ved å tilføre etablerte selskaper vekstkapital og kompetanse.- At vi har etablert Novela, er veldig godt mottatt i markedet. Det har ikke vært et miljø med tilsvarende eierskapskompetanse og aktiv forvaltning i regionen. Vi opplever at det er god tilgang på både engasjert kompetanse og kapital i investornettverket.
Idéen bak Novela er å samle næringslivsaktører med sterk og bred kompetanse, erfaring og nettverk i et selskap og tilrettelegge for verdiskapning sammen med et profesjonelt forvaltningsmiljø.
Nå er det 21 eiere med i Novela, og til sammen sitter dette nettverket med flere hundre roller i næringslivet innen et bredt spekter av bransjer. Det forteller noe om tyngden til Novela-nettverket.
Novela-eierskapet vil kunne utvides ytterligere
Det kan for utenforstående kanskje virke som om Novela-eierskapet er «Gutteklubben Grei».- Består Novela-eierskapet av en liten og engere krets av investorer som skal kunne få eksklusiv og god tilgang til spennende investeringsmuligheter? Eller er dette et eierskap som alle som ønsker, kan få ta del i?
- Novela-eierskapet består av aktive næringslivsaktører som bidrar med erfaring, kompetanse og nettverk inn mot investeringer. Novela vil alltid ha behov for medinvestorer ved en investering. I forbindelse med spesielt større investeringer vil det være behov for kapital fra eksterne profesjonelle investorer utenfor Novela-eierskapet. Novela-eierskapet vil også kunne utvides ytterligere for å tilføre eierskapet et bredere geografisk og bransjemessig nedslagsfelt på Nordvestlandet, sier de.
Ikke et tradisjonelt oppkjøpsfond
Novela er ikke et tradisjonelt oppkjøpsfond med mye innhentet kapital som skal investeres i mange selskaper på kort tid.- Novela innhenter kapital til hver enkelt investering basert på grundige analyser fra forvalter. Uansett hva Novela velger å investere i, vil det være noen i eierskapet som har erfaring, kompetanse og nettverk innen bransjen. Da finner vi også lettere kapitalen, enten gjennom Novela sitt eget eierskap eller i samarbeid med enkelte co-investorer utenfor eierskapet, sier de.
Tradisjonelle oppkjøpsfond har gjerne veldig satte grenser.
- Vi står bredere i forhold til å se på sektorer og bedriftsstørrelser, samtidig som vi ikke er bundet av en fastsatt levetid på fondet. Er det riktig, kan vi sitte som en langsiktig investor. Vi jobber tett med nøkkelpersonell i selskapene for sammen å se potensial og ressurser vi aktivt kan bidra med.
God tilgang på investeringsmuligheter
De har en målsetning om å gjøre 2-4 investeringer i året.- Vi har god tilgang på potensielle investeringsmuligheter og har til enhver tid flere investeringer vi vurderer og analyserer. Tanken om at investornettverket kunne bidra med ulike investeringsmuligheter, vurderinger av disse og mot gjennomførte investeringer, har slått til. Vi er også åpne for å ha en dialog med både mindre og større etablerte selskaper for å se på mulighetene for en Novela-investering.
Regionale næringslivsaktører i investornettverket
Styret i Novela består nå av Jon Erik Engeset (styreleder), Jogeir Romestrand, Mette Kamsvåg, Leif Arne Langøy og Jan Endre Vartdal.Det er det samme styret i de fire holdingselskapene (Novela Teknologi, Novela Outdoor, Novela Logistikk 1 og Novela Logistikk 2), etablert for de fire investeringene som så langt er gjort – Kvenna EMT, GRS Riflestocks, Kvikkas og Norpost Distribusjon.
- I det enkelte bedriftsstyre for disse fire selskapene setter Novela inn styremedlemmer utfra det konkrete behov for kompetanse og erfaring, forklarer de.
Med i investornettverket for øvrig er også Botholf Stolt-Nielsen, Egil Giørtz, Esben Flo, Odd Tore Finnøy, Ole-Reinhart Notø, Per Magne Eggesbø, Roy Reite, Tore Ulstein, Knut Flakk, Solveig Strand, Jan Kleven, Kjell Bjordal, Janne-Grethe Strand Aasnæs, Arild Bødal og Rita Sævik.
Overtok forvaltning av Midvest Fondene i fjor
Converto har hatt forvaltningen av Midvest Fondene siden høsten 2016. Midvest Fondene består av to såkornfond, som er etablert i regi av Innovasjon Norge. Det finnes tilsvarende fond i andre deler av landet, blant annet har man et eget i Sogn og Fjordane. Fondene eies og styres av investorene og risikoen deles og kombineres med lånekapital fra Innovasjon Norge.- Midvest Fondene har en total kapitalbase på 254 millioner kroner som nå er fullinvestert. Til sammen har vi investert i 14 selskaper hvorav fem er realisert. Vi er nå inne i en periode der vi skal utvikle porteføljen av de ni gjenværende selskapene og på sikt selge de. Vi er en aktiv pådriver og styrer gjennom styrerommet, det er her grunnlaget for god verdiutvikling blir lagt, sier partner i Converto og daglig leder for Midvest Fondene, Christer Valderhaug.
På Sunnmøre er Midvest Fondene inne i Brimer, Pharma Marine og Brattvaag Electro.
- Vi er bransjeuavhengige og er inne i alt fra fiskeolje, avfallshåndtering og til høyteknologi. Eierpostene Midvest Fondene går inn med, ligger mellom 11 og 50 prosent. Men selv om vi nå har fullinvestert, har vi midler til oppfølgingsinvesteringer, for eksempel dersom våre porteføljebedrifter ønsker å gjøre oppkjøp eller delta i bransjekonsolideringer, sier Valderhaug.
Egenkapitalforvitring i regionen og flytting av hovedkontor
Selv om det har vært mye egenkapital som har forvitret i regionen, i hovedsak i offshore, opplever ikke partnerne i Converto at dette er en stor begrensning for å utvikle næringslivet i nordvest.- Vi skal være opptatt av lokalt eierskap, men det har gang på gang vist seg at ekstern kapital fra utsiden har vært en viktig driver for å bygge regionen. Store nasjonale og internasjonale eiere har bidratt med ressurser og kapital i blant annet den maritime næringa, som har bidratt til mange arbeidsplasser. Sunnmøringene er åpne og ikke redde for å ta inn eiere utenfra dersom de tror det kan utvikle selskapene og kombinere et solid eierskap med framoverlent kultur og gjennomføringskraft, sier Sætremyr, Hagen, Kjønstad og Valderhaug.
Selv om nedturen i offshore har truffet mange hardt, blant annet leverandørindustrien, ser man likevel at mange som har mistet jobben, har fått nye muligheter innenfor andre selskaper og bransjer.
- Dette bekrefter både omstillingsevnen i næringslivet og at arbeidslivet i regionen er preget av mye relevant og fleksibel kompetanse, sier de.
At vi har etablert Novela, er veldig godt mottatt i markedet
Publisert: 30.12.2017 06:00
Sist oppdatert: 10.02.2021 14:16