Konsernsjef Geir Håøy i Kongsberg Group markerte åpningen av kontoret med en snorklipping utenfor NMK, der Langset og hans kommende kolleger skal ha kontor.
Han er på jakt etter topp folk.
– Det er ikke no bedre område å skaffe de ressursene fra, enn her i Ålesund, sier Langset.
Forsvarssatsing
I fjor varslet Kongsberg Gruppen av det ville plassere sitt sjømilitærer kontor i Ålesund.
Kontoret er en del av datterselskapet Kongsberg Defence & Areospace, og ansvaret er å styre og samordne Kongsberg Gruppens arbeid med å vinne sjømilitære kontrakter.
Øverst på prioriteringslisten står arbeidet oppdrag knyttet til bygging av både 28 standardiserte fartøyer og fem nye fregatter for Forsvaret.
– Det haster med å komme i gang
Kongsberg-sjefen påpeker at opptrappingen av bemanningen på kontoret er avhengig av når det blir tatt en beslutning om type fartøy fra forsvaret sin side.
Håøy legger ikke skjul på at han er utålmodig.
– Det haster med å komme i gang. Vi ser mange muligheter for norsk maritim industri, og derfor åpner vi også dette kontoret nå. Det begynner å dra seg til om man skal være i stand til å levere i tråd med langtidsplanen, legger han til.
Målet er at de første fartøyene skal være klare til å seile i løpet av 2028.
Langsiktig satsing
Kongsberg Gruppen har arbeidet i flere år for å få gjennomslag for sitt design for nye, standardiserte skip for Forsvaret.
– Det er allerede folk som jobber på dette på fulltid, og som mer eller mindre har gjort det siden 2018, både med å jobbe fram Vanguard-konseptet og få på plass dette konsortiumet, sier Håøy.
Kongsberg lanserte allerede i 2019 det nevnte Vanguard-konseptet som sitt alternativ for såkalte standardiserte fartøy.
Utstyrsleverandøren har også inngått et samarbeid med fem verft om å utvikle konseptet videre. Blant dem er Myklebust Verft, Green Yard Kleven og Ulstein Verft fra Nordvestlandet.
Publisert: 14.05.2025 14:09
Sist oppdatert: 14.05.2025 16:24





