Skjermbilde 2026 01 26 kl 09 50 32
REKORD: AAK Safety AS. har spesialisert seg på leveranse av tjenester for arbeid i høyden. Åndalsnes-selskapet noterte rekordomsetning i 2024-2025
Nytt

Historisk god omsetning: – Satser på et nytt rekordår

AAK Safety leverte sitt fjerde år med omsetning over 100 millioner kroner, og har aldri hatt høyere driftsinntekter enn siste regnskapsår.

Rolf Hansen
26.01.2026

AAK Safety ble kjøpt opp av svenske Cresto AB, som inngår i B&B TOOLS-konsernet, tilbake i 2016. Selskapet ble etablert på Åndalsnes i 1987, og passerte for første gang 100 millioner i omsetning i 2022.

Siden har bokstavelig talt ikke selskapet med sin ekspertise i høyden sett seg ned igjen, før i siste del av 2025. Da merket også AAK Safety svingningene med de kjente faktorene forårsaket av geopolitisk uro og anstrengt økonomi i næringslivet. 

– Det er godt å ha sterke muskler i ryggen når en har blitt såpass stor. Det gir litt friere hender til å ta de satsinger vi ønsker. Det siste året har vært tyngre. Noe regnskapet vil speile når det foreligger. Vi har hatt utfordringer med å holde posisjonen i markedet. Det skyldes noe mer anstrengt økonomi hos flere, der både rente, valuta, økte kostnader og prisstigninger slår inn. Vi satser på ytterligere vekst neste år, sier daglig leder Yngve André Grüner til Nett No.

AAK Safety AS  
Tal i mill. kroner20252024
Driftsinntekt117,5107
Driftsresultat15,413,7
Resultat før skatt16,514,3

NB! AAK Safety AS har avvikende regnskapsår, og rapporterer fra 01.04.2024 - 31.03.2025.

Trygg i høyden
Fra 2018-2021 omsatte AAK Safety i skiktet 75-85 millioner kroner. Før selskapet bykset over 100-millionersgrensen i 2022, som skyldes målrettet jobbing mot fornybare næringer og shipping over tid.

Åndalsnes-gjengen har spesialisert seg på leveranse av tjenester for arbeid i høyden, og leverer fallsikringsløsninger samt tilbyr rådgivning og kurs innen fallsikring og arbeid i tau.

Det er selskap innen mange ulike bransjer som har ansatte i høyden som du finner på kundelisten.

– Fallsikring er et vidt begrep, og vi er store innen vår nisje rettet mot arbeid i høyden i vind og offshore-markedet. Våre konkurrenter leverer gjerne i bredere segment. Vi jobber etter NS9610, som er norsk standard for sertifisert kursvirksomhet. Det legger også premissene for hvordan vi jobber, sier Grüner videre. 

Skjermbilde 2026 01 26 kl 09 52 39
STORE: Daglig leder Yngve André Grüner er fornøyd med veksten de siste årene, men forteller at AAK Safety hadde utfordringer med å levere på samme nivå i 2025.

Nytt kurssenter
AAK Safety har hovedkontor på Åndalsnes med to avdelingskontorer. 

Kontoret i Bergen ligger strategisk godt plassert, og er betydelig oppgradert for kursvirksomhet. Det andre kontoret er lokalisert i Vestfold. 

– Kontoret i Bergen har vært en suksessfaktor for oss, selv om hovedaktiviteten vår ligger i Åndalsnes. Grunnet investeringene vi har tatt med et nytt kurssenter, er også vi avhengige av en viss omsetning for å levere et akseptabelt resultat på bunnlinja, daglig leder Yngve André Grüner 

AAK Safety, som er et datterselskap i det Stockholm-baserte konsernet Berman & Beving AB, hadde sist regnskapsår 29 ansatte, og en egenkapital på 22,8 millioner kroner.

Publisert: 26.01.2026 13:25

Sist oppdatert: 26.01.2026 13:26

Mer om