Mye aa laere av gode ledere
ÅLESUND<strong>: </strong>Siri Abrahamsen (til v.) og Trude Bjånes i RightOn Consulting har lang ledererfaring. De legger til rette for strategi- og lederutviklingsprosesser, holder foredrag, kurs og en-til-en ledersparring.  
Nytt

Mye å lære av gode ledere

Hva er det de gode lederene har av holdninger og egenskaper som gjør at de får med seg folk og har mot til å tenke stort? 

Kristin Vidhammer
23.04.2016
- Vi møter på vår vei ledere som har for store sko i lederrollen, men vi møter også ledere som har for små sko. Noen har fått for store oppgaver, og andre kjeder seg, sier Siri Abrahamsen og Trude Bjånes i RightOn Consulting.
De har begge lang ledererfaring fra bank, finans, telecom og mediebransjen. De bistår ledere i å skape trygghet rundt hvem de ønsker å være som ledere og hvordan de skal fylle lederrollen med glede, mot og vilje. Ikke minst bistår de hvordan lederne sammen med teamene sine kan bli enda bedre på å sette seg mål og strategier og gjennomføre det de har planlagt.
- I møte med ledere opplever vi at mange er utydelige, og de mangler mål, visjon og klare verdier. De vet ikke hvor de skal og de er redde for å gi av seg selv, sier de.

Ikke opptatt av folk

Ifølge Abrahamsen og Bjånes, sier en del ledere at de ikke har tid til å være ledere.
- Noen ledere bryr seg ikke så mye om sine medarbeidere. I stedet er det mange som elsker excelark og finner det trygt der.
Stadig vekk møter de ledere som har vært utrolig gode fagfolk, og får opprykk som ledere.
- Å plutselig bli en god leder når man har vært en god fagperson, er en vanskelig oppgave. Å være leder er et valg – ikke en forfremmelse. Å være leder for tidligere kollegaer, kan også være en utfordring. Overgangen fra kompis til leder gjør at relasjonen naturlig endrer seg.

Hva skiller de gode fra de dårlige?

Men Abrahamsen og Bjånes har også møtt mange dyktige ledere som har mot til å tenke stort. For å se hva som preget et utvalg gode ledere som de visste hadde gode referanser og god score fra sine medarbeidere, gjennomførte de seksten dybdeintervju av ledere på ulike nivå og i ulike bransjer.
- Vi trodde veldig på at gode ledere har noe ved seg som andre ledere kan lære av. Hva er det de gode lederne har av holdninger og egenskaper som gjør at de får med seg folk? Hva har de i bagasjen sin, hvordan ser de på sin egen lederrolle og hvordan ser de på menneskene de leder? Dette var noe av faktorene vi ville se på, forteller de.
De gikk metodisk til verks, men det ble mer en nysgjerrighetsreise i lederskap enn å finne statistisk signifikante funn.

Fellestrekk ved gode ledere

- Et fellestrekk ved disse gode lederne er at de ønsker å fremstå som ekte, tydelige og krevende. De ønsker å framstå som den beste utgaven av seg selv, og de bryr seg om og ser sine medarbeidere, sier de.
De verdiene de hadde til felles var tillit, ærlighet, respekt, frihet og kjærlighet.
- Særlig det siste var interessant, og det var like mange menn som kvinner som svarte dette.
Dette er også bakgrunnen for navnet ”All you lead is love” og som er navnet på både intervjurapporten og foredrag de holder.
10 av 16 ledere sa også at hendelser i barndommen og tidligere i livet preget deres lederskap, det kunne være tap og vanskelige opplevelser som hadde lært dem styrke.
- Vi synes dette er interessant. Lederene sier at de gjennom dette har lært seg å mobilisere og hente styrke fra tidligere opplevelser, og slik at de i større grad står han av.

Tørre det ubehagelige

De stilte også spørsmål om hva som var de største hindringene i lederskapet.
- 50 prosent svarte at den største hindringen var dem selv. "Jeg er for snill", "for opptatt av folkene", "for opptatt av detaljene" og "for lite visjonær" var gjengangere. En av de største utfordringene, var også at det er vanskelig å slippe taket. Mange sa at å tåle å stå i utfordringene og være ansvarlig, er vanskelig.
De som er veldig gode, tør å ta beslutninger selv om det er ubehagelig.
- Det som er forskjellen på mange gode og dårlige ledere, er at de gode tar beslutninger, gjennomfører og utsetter ikke. De tror ikke at ting går over. Det forbereder seg også grundig, de deler informasjon, visualiserer, trener på vanskelige samtaler og jobber med vanskelige beslutninger. De har mot til å handle og fokusere på løsninger.

Motivere og løfte folk

På spørsmålet "når er du på topp i lederskapet", svarte mange at det er når de klarer å løfte folk og når de får folk til å spille på lag.
I undersøkelsen "Global Employer Leadership Indeks, av Enova og HR Norge i 2015, kartla man hvor mye tid ledere bruker på ledelse. Der kom det fram at 26 prosent bruker mindre enn en tiendedel på lederskap.
- Men blant våre intervjukilder, mener 10 av 16 at de utøver lederskap hele tiden. Konklusjonen er at skal du være en god leder, må du bruke tid på lederskap. Man kan altså ikke som leder si at man ikke har tid til å drive med lederskap. En av de tingene vi mener er at ingen fortjener en dårlig leder, og ingen fortjener en endringsuvillig leder - og ingen leder fortjener å være den lederen.

Viktig å være ydmyk

De mener det er noe med å tørre å være strateg med hjertet.
- Det handler om å være her og nå og samtidig se framover og åpne opp for innovasjon og nytenking.
De tror også at det er viktig for ledere å kikke seg i speilet, stoppe opp og ta daglig timeout og reflektere over eget lederskap.
- Man må tørre å lære seg nye lederegenskaper og tørre å justere. Det er viktig å være ydmyk og ha mot til å vise sårbarhet. I tillegg er det viktig å ha gode team rundt seg.

Ledelse som fag og profesjon

Det er veldig mange ledere som ikke har noen å diskutere lederskapet sitt med.
- De fleste vi intervjuet ønsket flere å diskutere med og mer tid til å snakke om lederskap. Det er heller ikke alltid at det er den hjemme som er den beste sparringspartneren, sier Bjånes og Abrahamsen.
De mener det er overraskende lite fokus på lederskap som fag og profesjon.
- Vi opplever at de aller fleste vi møter har en god intensjon om å være god leder, men de får det ikke helt til. Man må også trene kontinuerlig på lederskap. Ofte finnes det enkle verktøy, og sammen med fokus, kan dette utgjøre en stor forskjell med hensyn på å utøve godt lederskap, sier de.
Tirsdag holdt Abramhamsen og Bjånes også foredrag om temaet "Mot til å lykkes" på "Damene Først"-konferansen i regi av Næringsforeningen Ålesundregionen og Ålesund Kunnskapspark.
 Et fellestrekk ved disse gode lederne er at de ønsker å fremstå som ekte, tydelige og krevende

Publisert: 23.04.2016 06:00

Sist oppdatert: 10.02.2021 13:55