Skal oppgradere fabrikkene
VIL INVESTERE: Konsernsjef Henning Beltestad i Lerøy Seafood Group har investeringer i fabrikken til Norway Seafoods høyt oppe på listen. Mer automatisering er ett av stikkordene.
Nytt

Skal oppgradere fabrikkene

Lerøy Seafood Group skal investere stort i å oppgradere hviftfiskfabrikkene i datterselskapet Norway Seafoods. 

21.02.2017
Konsernsjef Henning Beltestad i Lerøy Seafood Group sier selskapet er i full gang med en vurdering av hvor og hvor mye det skal investeres i de ti anleggene foredlingsselskapet Norway Seafoods sitter med.

I løpet av første halvår regner han med at mye er avklart. Han vil ikke tallfeste hvor store investeringer det er snakk om, men sier det er investeringer som utgjør betydlige beløp.
Det kan bety nye jobber for en utstyrsindustri i vekst.

Lerøy Seafood Group kjøpte fiskebåtrederiet Havfisk i Ålesund og fiskeindustrikonsernet Norway Seafoods i fjor, og innlemmet de to selskapene i Lerøy-konsernet i september 2016.

Mer automatisering

Lerøy Seafood Group kommer blant annet til å investere i utstyr som kan automatisere produksjonen mer enn i dag, i følge Beltestad.
Da Beltestad la fram tallene for tredje kvartal 2016 i fjor sa han at første prioritet etter kjøpet av Havfisk og Norway Seafoods var å skaffe mer jobb til fabrikkene.

Lerøy har allerede slått salgs- og distribusjonsavdlingene i Norway Seafoods sammen med salgs- og markedsavdelingen i Lerøy Seaafood Group. Målet er å utnytte markedsapparatet Lerøy Seafood Group allerede har på laks og ørret for å løfte hvitfiskmarkedet opp på samme nivå som oppdrettsmarkedet.

Mye å lære

Villfisk-næringen har mye å lære fra oppdrettsnæringen, sa Norway Seafood-sjef Thomas Farstad til NETT NO i januar i år.

Oppdretterne ligger lenger fremme i å utvikle attraktive produkt av hele fisken, og det gir mer penger i kassa.
- Det er flere års utvikling mellom torsk og laks fra et forbrukersynspunkt, men også fra et produksjons- og verdisynspunkt, sa han.
Både Farstad og Havfisksjef Webjørn Barstad er blitt en del av ledergruppen i Lerøy Seafood Group.

Rekordresultat

Tallene Henning Beltestad la frem i dag er de beste i selskapet historie (se tabell). Hovedårsaken er en rekordhøy laksepris.
Konsernet legger ikke frem adskilte tall for Havfisk og Norway Seafood, men Beltestad sier resultatet for Havfisk også er ny rekord.
Ved neste resultatfremleggelse vil Norway Seafoods være en del av foredlingsdivisjonen, og Havfisk-tallene på nytt bli presentert for seg.
Lerøy Seafoods største eier er det børsnoterte fiskeri- og fiskeindustriselskapet Austevoll Seafood, som også er stor eier i fiskeindustribedriften Pelagia, som har spesialisert seg på sild, makrell og andre pelagiske fiskeslag.


Publisert: 21.02.2017 10:31

Sist oppdatert: 10.02.2021 14:06