Lars Haltbrekken (SV) har stilt et skriftlig spørsmål til klima- og miljøministeren i Stortinget med utgangspunkt i konkursen hos Brødrene Aa.
Hurtigbåtverftet har vært ledende med å bygge båter med redusert utslipp, men har i stor grad blitt stående alene med risikoen, mener Haltbrekken.
– De har omstilt seg i den tro at staten vil følge opp egne klimavedtak, men det har ikke skjedd. Derimot har vi sett at klimakrav er trukket tilbake og gjort markedet mer uforutsigbart, skriver han i sitt spørsmål (ekstern lenke).
Spør om tiltak på kort og lang sikt
Haltbrekken mener situasjonen er alvorlig for hele verdikjeden i det han omtaler som den «grønne maritime næringen».
Selv mener SV-politikeren det trengs ekstraordinære tiltak fra politisk hold for denne delen av bransjen.
Han spør om statsråd Andreas Bjelland Eriksen er enig i situasjonsbeskrivelsen og spør om ministeren vil ta initiativ for å innføre tiltak både på kort og lang sikt.
Fylkestinget i Vestland vil ha insentivordning
Lars Haltbrekken viser i spørsmålet sitt til en uttalelse fra Vestland fylkesting fra 18.juni, hvor det blir etterlyst tiltak for å komme gjennom det politikerne beskriver som en alvorlig situasjon.
Her blir det vist til at fylkeskommunene over år ikke har fått noe midler til denne type risikoavlastning, og at en statlig kompensasjon for å stille klimakrav har latt vente på seg.
– Spesielt etterlyser Vestland fylkeskommune tiltak og/eller finansiering, eks. insentivordning, slik at fylkeskommunen som innkjøper kan være en fleksibel medspiller og økonomisk risikoavlaster når man krever lav- og nullutsleppsløsninger, skriver Haltbrekken i sitt spørsmål.
Utslippene øker
Tall fra Norsk klimastiftelse viser at utslippene fra flere sektorer i Norge går ned, men øker sjøs. Dette er i strid med regjeringa sine klimamål, påpeker SV-politikeren.
Brødrene Aa-verftet melde oppbud i slutten av mai etter at Norled kansellerte en levering på tre båter. Rundt 170 ansatte i hjørnesteinsbedrifta stod dermed uten arbeid.
De tidligere eierne jobber med å samle investorer for å starte opp drifta igjen.
Publisert: 25.06.2025 13:55
Sist oppdatert: 25.06.2025 13:57





