Klima- og miljødepartementet fraråder Hofseth-gruppen sine planer om storstilt landbasert oppdrett i Raudbergvika i Fjord kommune, skriver Ilaks.no.
Klima- og miljødepartementet mener det er uavklarte og vesentlige negative konsekvenser for marint naturmangfold, marin forurensning, verdensarvområdet Vestnorsk fjordlandskap og Geiranger-Herdalen landskapsvernområde, heter det frå den kanten.
«Landbasert oppdrettsanlegg i Raudbergvika er i strid med ivaretakelse av klima- og miljøverdier av internasjonal, nasjonal og vesentlig regional interesse», er konklusjonen.
Fester sin litt til kommunaldepartementet
Hofseth International er uenige i tolkningen til departementet har gjort av utredningene som er gjort i prosjektet. De mener at de dokumenterer at oppdrettsanlegget ikke vil redusere den økologiske tilstanden i fjorden slik departementet frykter.
Jannicke Farstad, som er leder for kommunikasjon i Ålesund-selskapet, opplyser til nettstedet at de tror Kommunal- og distriktsdepartementet – som skal ta den endelige avgjørelsen i saka – vil komme til en annen konklusjon.
Bygdebladet omtalte Klima- og miljødepartementet sitt svar først.
Fleire protestar
Oppdrettsanlegget som skal ligge inn i fjellet, skal etter planen bli ett av verdens største landbaserte oppdrettsanlegg.
Men de har møtt motstand fra flere hold. Både Riksantikvaren og Statsforvalteren i Møre og Romsdal har tidligere levert sine protesterer.
Fylkespolitikarane er på si side svært positive til prosjektet.
Publisert: 07.01.2025 10:09
Sist oppdatert: 07.01.2025 10:17