Oslo Børs Foto Marius Rosbach 11
NYE TIDER: Færre børsnoterte selskap og kursfall har gjort at verdien av børsnoterte selskap på Nordvestlandet har krympet. Foto: Marius Rosbach
Analyser

Børsåret så langt - unntak eller varsko?

Børsverdiene på Nordvestlandet har steget i 2026, men er fortsatt under halvparten av toppnivået i 2020.

Karoline Prytz Berset
02.04.2026

Ved årsskiftet skrev Nett No at verdien av de børsnoterte selskapene på Nordvestlandet falt med 28 prosent i løpet av 2025. 

Tre måneder inn i 2026, har verdien økt fra 18,4 til 20 milliarder kroner. Det er en liten økning, men går man tilbake til 2020 var de børsnoterte selskapene på Nordvestlandet verdsatt til over 56 milliarder kroner. 

Sammenligner man med tidligere år er det lett å konkludere med at utviklingen peker nedover. 

Hva er imidlertid riktig sammenligningsgrunnlag?

Noen vil argumentere for at 2020 var et unntaksår, preget av rekordhøy kapitaltilgang og konsentrasjon av børsnoteringer i regionen - og ikke et år man burde sammenligne dagens verdier opp mot. 

Bare fra Nordvestlandet er det blitt tre færre selskaper på børs de siste fire årene; Norva24, Nortel og Statt Torsk er alle tatt av børs. I tillegg har Eqva, tidligere Havyard, flyttet ut av regionen. Verdiene har ikke forsvunnet, de teller bare ikke med i børsoversikten for regionen lenger. 

Interessen for å gå på børs har også avtatt.

Tiden etter koronapandemien har vært preget av et rødgrønt regjeringsskifte som har skrudd opp skattenivåene, dyrtid og en kapitalflukt fra Norge. 

Renten forblir høy, investeringsnivået er fallende og geopolitisk uro preger de internasjonalt eksponerte selskapene. Samtidig opplever de børsnoterte selskapene uforutsigbare rammevilkår og skatteendringer som svekker tilliten til Norge som investeringsmarked, både nasjonalt og internasjonalt.

Står for en fjerdedel av regionens børsverdier
Sparebanken Møre er fortsatt størst på Nordvestlandet målt i børsverdi. Sparebanken står alene for over en fjerdedel av regionens totale børsverdier. 

Nest størst er ingeniør- og industriselskapet Endúr . Til sammen står de to selskapene for over halvparten av den samlede børsverdien til selskapene fra Nordvestlandet. 

  • Se tabell under 

Endúr omfavner blant annet Ålesund-baserte Artec Aqua, som i september i fjor ble slått sammen med VAQ i Asker. 

Arbeidet med andre byggetrinn av Salmon Evolution sitt landbaserte oppdrettsanlegg i Indre Harøy, var en del av årsaken til at Endúr mer enn doblet inntektene, fra 2,8 milliarder i 2024 til 6,4 milliarder i 2025.

I tillegg til Sparebanken Møre og Endúr er Hexagon Composites og Salmon Evolution de eneste selskapene på Nordvestlandet med en børsverdi over én millliard kroner. 

Verdien av de ni øvrige selskapene på listen utgjør til sammen rundt 20 prosent av den samlede børsverdien av selskapene på Nordvestlandet.

Svikt for Hexagon 
Hexagon Composites, som lager tanker og system for bruk av natur- og biogass som energikilde, har vært i hardt vær etter at markedet for store gasstanker har sviktet det siste året. 

Men i år har kursen steget igjen.  Hexagon Composites er også største aksjonær i Hexagon Purus, med 34,6 prosent av aksjene. Hexagon Purus gikk 1,5 milliarder i minus i 2025 - og har falt i verdi i år. Hexagon Purus lager tanker og system for bruk av hydrogen som energibærer. 

Selv om omsetningen falt fra 4,9 til 3,0 milliarder i 2025, er daglig leder Phillip Schramm i Hexagon Composites positiv til 2026 etter lønnsomhetsforbedringer og nye kontrakter. 

Opptur - og kraftig nedtur
Hav Group og Havila Shipping har hittil i år hatt den største prosentvise oppgangen blant de børsnoterte selskapene på Nordvestlandet. 

Atlantic Sapphire har på sin side hatt den verste kursutviklingen av de børsnoterte selskapene i regionen. Selskapet fikk en foreløpig pusterom i helga, men trenger å få på plass en ny finansiering innen midten av mai. 

Selskapet har hovedkontoradresse på Vikebukt i Vestnes kommune, men har all sin aktivitet i USA. På et tidspunkt var børsverdien oppe i over 12 milliarder kroner. Nå er verdsettelsen 41 millioner.

Se tabeller under lenkene

Børsnoterte selskap på Nordvestlandet   
Tall i mill. kroner    
 Driftsinntekt Resultat før skatt
 2025202420252024
     
Endúr6420,02787,4170,855,1
Hexagon Composites2955,24877,2-1232,1-906,1
Sparebanken Møre2390,02401,01350,01426,0
Havila Kystruten1775,21528,9-1071,3-788,1
Hexagon Purus1143,91875,8-1536,6-1211,7
Hav Group800,0759,04,5-37,1
Tinde Sparebank376,3240,5100,3100,0
Golden Energy Offshore Services369,8513,0-194,7-97,2
Salmon Evolution326,0471,6-171,6-47,4
Hofseth Biocare256,4265,5-134,7-125,0
Havila Shipping143,8155,9-26,22,6
Arctic Bioscience*42,644,4-28,3-36,8
     
Atlantic SapphireIkke offentliggjort regnskap enda  
     
SUM10579,213132,8-2940,7-1720,8
*Oppgir bare driftsresultat før av-og nedskrivning    
     
     
Selskap med børsnoterte obligasjoner    
Ørskog Sparebank117,5112,768,856,1
Sparebanken Sogn og Fjordane1891,02010,01116,01246,0
Hofseth International 5745,46488,0-340,8-22,6
Sogn og Fjordane Energi1963,62015,1610,7479,1
     
SUM9717,510625,81454,71758,6
     
    
     
Børsnoterte selskap i Bergen     
Tall i mill. kroner   
 Driftsinntekt Resultat før skatt
 2025202420252024
     
Mowi**63951,862650,59306,27062,4
Tryg Forsikring***60534,057897,010980,09634,5
Austevoll Seafood39320,035366,0851,05022,0
Lerøy Seafood Group34363,831124,7299,62554,1
DOF Group*18130,013420,74912,81783,0
Elmera Group12118,112229,5226,8435,0
Eviny10958,09815,05755,03766,0
Odfjell SE (Odfjell Group)*10808,212098,91521,32710,3
Odfjell Drilling *8732,67510,71852,7760,7
Grieg Seafood3667,43317,676,224,9
Scana1596,61970,1-43,3-36,7
Lifecare6,69,7-120,8-72,7
Bergen Carbon Solutions0,00,0-40,7-64,2
     
SUM264187,2247410,435576,933579,2
*USD (9,69 kr) 26. mars 2026    
** Euro (11,18 kr) 26. mars 2026    
*** Danske kroner (1,50 nok) 26. mars 2026   
Børsnoterte selskap på Nordvestlandet  
 Kursutvikling hittil i år i prosentBørsverdi
i mill. kroner
   
Arctic Bioscience*0,61 %89
Atlantic Sapphire-83,59 %41
Endúr15,33 %5355
Golden Energy Offshore Services18,98 %579
Hav Group66,31 %328
Havila Kystruten-5,91 %870
Havila Shipping72,50380
Hexagon Composites31,012556
Hexagon Purus-19,72%492
Hofseth Biocare6,82 %557
Tinde Sparebank-4,95 %632
Salmon Evolution-5,11 %2278
Sparebanken Møre0,365847
   
SUM 20004
Børsnoterterte selskap i Bergen  
 Kursutvikling hittil i år i prosentBørsverdi 
i mill. kroner
   
Lerøy Seafood Group-2,46 %29491
DOF Group44,15 %33814
Scana-0,84 %651
Austevoll Seafood6,87 %21123
Grieg Seafood-2,51 %8611
Elmera Group-8,72 %4008
Bergen Carbon Solutions-8,40 %151
Odfjell Ser A-4,72 %7316
Mowi-7,89 %100008
Odfjell Drilling15,89 %24316
Lifecare-60,76 %133
   
SUM  229622

Publisert: 02.04.2026 05:00

Sist oppdatert: 01.04.2026 18:30

Mer om